لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۲

آمریکا یک مقام نظامی حوثی‌های یمن را در فهرست تحریم‌ها قرار داد


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، عکس از آرشیو
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، عکس از آرشیو

وزیر خارجه آمریکا شامگاه جمعه ۲۸ آبان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد یک مقام نظامی شورشیان حوثی‌ به نام «صالح مسفر الشاعر» به دلیل فعالیت‌های مستقیم و غیرمستقیم در برهم زدن صلح، ثبات و امنیت یمن در فهرست تحریم‌ها قرار گرفت.

آنتونی بلینکن در این بیانیه گفت: «الشاعر، رئیس "گارد قضایی" و یکی از عوامل کلیدی در توقیف اموال مخالفان است. دادگاه‌هایی که حوثی‌ها آن را "دادگاه کیفری خاص" می‌خوانند، در صنعا الشاعر را به عنوان "حافظ قضایی" اموال و دارایی‌های توقیف شده منصوب کرده است.»

وی افزود: «الشاعر همچنین مقام ارشد و فرمانده لجستیکی نیروهای حوثی است و به حوثی‌ها برای دریافت تسلیحات قاچاق کمک می‌کند.»

وزیر خارجه ایالات متحده تصریح کرد: «این اقدام پیامی به مردم یمن است که ایالات متحده در کنار آن‌ها ایستاده است.»

آنتونی بلینکن در بیانیه‌ای دیگر تعرض به سفارت آمریکا در صنعا و دستگیری کارکنان محلی سفارت را محکوم کرد و گفت: «حوثی‌ها باید سریعا کارکنان یمنی را در سلامت آزاد کرده، ساختمان سفارت را خالی کرده، اموال ضبط شده را بازگردانده و به تهدیدهایشان، پایان دهند.»

وی اضافه کرد: «ایالات متحده فعالانه در این مورد اقدام می‌کند و در مشاوره نزدیک با متحدان جهانی از جمله اعضای شورای امنیت سازمان ملل است.»

جنگ یمن از سال ۲۰۱۴ و زمانی که شبه نظامیان شیعه حوثی شهر صنعا، پایتخت، و بخش‌های بزرگی از شمال این کشور را به تصرف خود در آوردند آغاز شد. حوثی‌ها از حمایت جمهوری اسلامی ایران برخوردار هستند.

XS
SM
MD
LG