لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۹

دولت: وعده «ایجاد سالی یک میلیون شغل» محقق شده؛ اقتصاددانان و رسانه‌ها: «غیر واقعی» است 


اشتغال یکی از بحران‌هایی است که جمهوری اسلامی سال‌هاست با آن درگیر است.
اشتغال یکی از بحران‌هایی است که جمهوری اسلامی سال‌هاست با آن درگیر است.

وزیر کار جمهوری اسلامی در شرایطی مدعی ایجاد سالانه بیش از یک میلیون شغل توسط دولت ابراهیم رئیسی است که آمار رسمی، اقتصاددانان و رسانه‌ها خلاف آن را اثبات می‌کنند و چنین ادعاهایی را «غیر واقعی» می‌دانند.

در این ارتباط وب‌سایت «اقتصاد۲۴» با نادرست دانستن سخنان رئیس دولت جمهوری اسلامی در مورد ایجاد یک میلیون شغل در سال گذشته، نوشت: در بحث اشتغال‌زایی آن هم با چنین آمار بالایی چرا وضعیت «تولید ناخالص داخلی» این قدر نسبت به سال‌های گذشته «اُفت» داشته است؟!

از سوی دیگر، بر پایه گزارش رسمی منتشره از سوی نهاد دولتی «مرکز آمار ایران»، طی یکسال «از پاییز ١٤٠٠ تا پاییز ١٤٠١» کمتر از «٥٣٦ هزار شغل» در بازار کشور اضافه شده است و این آمار تفاوت فاحشی با ادعای یک میلیون شغل ایجاد شده از سوی رئیس دولت سیزدهم جمهوری اسلامی دارد.

ابراهیم رئیسی در خرداد ۱۴۰۰ و میانه تبلیغات انتخاباتی، در کنار وعده‌های کلانی همچون «ساخت سالانه یک میلیون مسکن» وعده داده بود که «سالانه یک میلیون شغل» نیز ایجاد کند.

با این حال، صولت مرتضوی، وزیر کار جمهوری اسلامی نیز مدعی شده است: وعده ابراهیم رئیسی برای ایجاد شغل، با دو شیوه «راستی آزمایی» و بر اساس نتایج به دست آمده، آن وعده امسال «محقق» شده است.

این عضو کابینه رئیسی در ادامه گفت: شیوه اول، سامانه رصد است که «هم پیامکی و هم تلفنی و هم با حضور میدانی» که اینها تایید کردند که «یک میلیون فرصت شغلی ایجاد شده» و از طریق بیمه‌شدگان تامین اجتماعی این موضوع را بررسی کرده‌ایم که «بیشتر از پیش‌بینی‌ها» بود.

برخی کارشناسان و فعالان اقتصادی، آمار ارائه شده از سوی رئیسی و وزیر کار او را «غیر واقعی» دانسته و از دولت جمهوری اسلامی خواستار «شفاف‌سازی و ارائه اسناد و مدارک» در خصوص ادعای یک میلیون شغل شده‌اند.

علیرضا حیدری، نایب رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه‌ کارگری گفته است: اشتغال‌زایی در دو بخش «رسمی و غیر رسمی» ایجاد و در هر دو بخش رقم «شاغلین جدید» اعلام می‌شود، اما در هر صورت اشتغال ایجاد شده «باید قابل رصد باشد» تا «ابهامی» به وجود نیاورد.

عضو هیات مدیره اتحادیه پیشکسوتان جامعه‌ کارگری با بیان اینکه اشتغال ایجاد شده در «واحدهای دولتی و غیر دولتی (خصوصی)» قابل تفکیک است، افزود: اگر «آمارهای غیر رسمی» هم در ارائه «گزارش ایجاد اشتغال» آورده شده باشد باز هم «رقم اعلامی» از سوی رئیسی با «خطا» روبروست.

اشتغال از جمله بحران‌های جدی چند دهه اخیر ایران است که همواره روسای دولت‌های مختلف جمهوری اسلامی وعده رفع آن با ایجاد سالیانه چند صدهزار شغل را داده‌اند اما هیچ کدام در پایان دوره خود نتوانسته‌اند آن اعداد را محقق سازند. اما حالا ابراهیم رئیسی مدعی تحقق آماری چند برابر اسلاف خود در شرایط کنونی اقتصاد ایران شده است. ادعایی که توسط کارشناسان و رسانه‌ها در ایران با پرسش موجه شده است.

XS
SM
MD
LG