لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۸

کلینتون با مقامات اسرائیلی در اورشلیم ملاقات کرد


هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا در ادامه سفرش در خاورمیانه به اسرائیل رفت تا با رهبران اسرائیل درباره بحران سوریه، انتقال سیاسی در مصر، و تهدید احتمالی برنامه اتمی ایران بحث و گفت و گو کند.

خانم کلینتون می گوید «در زمان وقوع تغییر و تحولات عمده در منطقه» به اسرائیل سفر کرده است.

هیلاری کلینتون گفت: «اوضاع در حال تغییر است اما در عین حال فرصت نیز هست. فرصت پیشروی به سوی اهداف مشترک در زمینه های امنیت، ثبات، صلح و دمکراسی و همچنین شکوفایی اقتصادی برای میلیون ها تن از ساکنان منطقه (خاورمیانه) و آینده ای بهتر وجود دارد.»

مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا می گویند خانم کلینتون مایل است نظر مقامات اسرائیلی را درباره تاثیر وقایع و ناآرامی های یک سال اخیر در منطقه شمال آفریقا و خاورمیانه بشنود و با آنها درباره این که دو کشور آمریکا و اسرائیل چطور می توانند در جهت صلح درخاورمیانه، ایران و اسرائیل همکاری کنند تبادل نظر کند.

هیلاری کلینتون در اسرائیل گفت: «در چنین زمانی است که دوستانی مانند ما باید با هم فکر و عمل کنند. ما باید هوشمند، خلاق و باانگیزه عمل کنیم.»

برنامه خانم کلینتون در اورشلیم از جمله شامل دیدارهای جداگانه با اویگدور لیبرمن، وزیر خارجه، اهود باراک، وزیر دفاع، و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل است.
هیلاری کلینتون امروز دوشنبه با شیمون پرز، رئیس جمهوری اسرائیل دیدار کرد. آقای پرز از کمک های واشنگتن در سازماندهی اقدامات بین المللی برای انتقال سیاسی در سوریه و پایان دادن به «حملات بشار اسد علیه مردم خودش» قدردانی کرد و گفت: «این ورای هنجارهای انسانی فارغ از این که مسیحی باشی یا یهودی و یا حتی عرب. من از این که اتحادیه عرب شفاف و صریح در مقابل آن (خشونت های دولتی سوریه) ایستاد سپاسگزارم.»

مسئله ایران

مقامات وزارت خارجه آمریکا می گویند تلاش های بین المللی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی در «زمانی مهم» به سر می برد و از همین رو خانم کلینتون مایل است در این باره با رهبران اسرائیلی مشورت کند. اسرائیل گزینه حمله نظامی علیه ایران را برای جلوگیری از تولید سلاح اتمی در این کشور، رد نکرده و همچنان مد نظر دارد. شیمون پرز، رئیس جمهوری اسرائیل پرونده اتمی ایران را «خطرناک ترین مسئله حال حاضر» خوانده است.

آقای پرز گفت: «درک کلی این است که ما باید آنچه در توان داریم را به کار گیریم تا نگذاریم ایران، آزادی و استقلال و زندگی دیگران را به خطر اندازد.»

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا امروز دوشنبه در اورشلیم همچنین با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی ملاقات کرد. او هفته گذشته در پاریس با سلام فیاض، نخست وزیر فلسطینی ها ملاقات کرده بود. شیمون پرز از دولت اوباما به خاطر دنبال کردن پیمان صلح اسرائیل و فلسطینی ها قدردانی کرد و گفت «ما نباید تسلیم شویم و به تلاش هایمان برای صلح ادامه دهیم. فلسطینی ها جایگزین بهتری ندارند. ما نیز جایگزین بهتری نداریم.»

سفر هیلاری کلینتون به اسرائیل پس از دیدار او از مصر و ملاقات با رهبران سیاسی و نظامی مصری صورت می گیرد. او در دیدار با محمد مرسی، رئیس جمهوری، محمد حسین طنطاوی، رئیس شورای عالی نظامی مصر، آنان را به اجماع در انتقال سیاسی
دعوت کرد.

شیمون پرز نیز گفت که اسرائیل از نزدیک تشکیل دولت جدید در قاهره را زیر نظر دارد. او گفت: «برای اسرائیل و برای آمریکا، مصر یک کشور کلیدی در خاورمیانه به شمار می رود و پیشبرد صلحی که به نفع تمامی مردم خاور میانه باشد، تا حد زیادی به عملکرد مصر و تا حد کمی به ما بستگی دارد.»

اسرائیل، آخرین توقف در سفر ۱۲ روزه وزیر خارجه آمریکا به شمار می رود. هیلاری کلینتون در این رشته سفر غیر از فرانسه، اسرائیل و مصر، از افغانستان، ژاپن، ویتنام، لائوس، و کامبوج نیز دیدار کرد.
XS
SM
MD
LG