لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۲

هیلاری کلینتون با رئیس ارتش مصر ملاقات کرد


همزمان با رقابت میان ارتش و رئیس جمهور تازه انتخاب شده در مصر، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه در قاهره با ژنرال محمد حسین طنطاوی، رییس شورای عالی نیروهای مسلح مصر ملاقات کرد.

دیدار یک ساعته خانم کلینتون با ژنرال طنطاوی، یک روز پس از آن صورت گرفت که وزیر خارجه آمریکا با محمد مرسی، رئیس جمهور اسلامگرای جدید مصر دیدار کرد. حوزه اختیارات ریاست جمهوری مصر، چند روز پیش از آغاز دوره ریاست جمهوری به دنبال انتخابات، بنا به تصمیم شورای عالی نظامی محدود شد.

هیلاری کلینتون بعد از ملاقات با آقای مرسی در روز شنبه گفت که در دیدارش با ژنرال طنطاوی از جمله درباره بازگشت به وظیفه اصلی اش یعنی «تامین امنیت ملی» و همچنین مسئله پارلمان مصر، گفت و گو خواهد کرد. هیلاری کلینتون این نکته را در کنفرانس خبری که پس از ملاقات های رسمی در قاهره برگزار شد نیز اعلام کرد و به این ترتیب پیامی روشن را به نیروهای مسلح مصر فرستاد.

ملاقات خانم کلینتون با ارتشبد طنطاوی، بیشتر حالت خصوصی داشت. به گفته مقامات آمریکایی که با خانم کلینتون به مصر سفر کرده اند، وزیر خارجه آمریکا درباره تکامل سیاسی و گذار به دمکراسی در مصر صحبت کرد و ژنرال طنطاوی نیز گفت آنچه که مصر بیش از همه به آن نیاز دارد، فائق آمدن بر مشکلات اقتصادی است.

رئیس شورای نظامی مصر همچنین گفت ارتش نقش خود در حفاظت از مصر را حفظ می کند و در عین حال «به مقامات اجرایی و قانونگزار احترام می گذارد.»

اوضاع سیاسی در مصر نامطمئن است و جناح های مختلف در نبود قانون اساسی دائم در کشور، هر یک تلاش می کنند تا قدرت بیشتری را نصیب خود کنند.

محمد مرسی، اولین رئیس جمهور مصر است که از سال ۱۹۵۲ تاکنون تحت حمایت ارتش نیست. ارتش بارها اعلام کرده که علاقه ای به ماندن در موضع قدرت ندارد.
آمریکا سالانه ۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار کمک نظامی به مصر می کند و به این ترتیب بزرگترین تامین کننده کمک مالی به این کشور به شمار می رود.
XS
SM
MD
LG