لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۶

هیلاری کلینتون و محمد مرسی در قاهره ملاقات کردند


هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا در نخستین ملاقاتش با رییس جمهور مصر، محمد مرسی، از او خواست که در گفتگو با رهبران نظامی مسیر عبور این کشور به دموکراسی را هموار سازد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در شرایطی که حامیان محمد مرسی و رهبران نظامی مصر در بن بست سیاسی و رویاروی یگدیگر قرار گرفته اند خانم کلینتون روز شنبه در قاهره از روند انتقال قدرت به غیرنظامیان پشتیبانی کرد.

به گفته وزیر خارجه آمریکا، حل بحران جاری «نیازمند گفتگو و مصالحه» است و ایالات متحده از همه توان خود استفاده می کند تا از دولت منتخب مردم حمایت کند.

ملاقات وزیر خارجه آمریکا با رییس جمهور مصر در حالی است که مذاکرات سطح بالایی میان هیات های دیپلماتیک دو طرف در کاخ ریاست جمهوری ادامه داشت.

محمد مرسی و هیلاری کلینتون هنگام رویارویی در برابر خبرنگاران با یکدیگر دست ندادند و این موضوع باعث گمانه زنی هایی درباره اعتقادات مذهبی رییس جمهور مصر شده است. با این حال به گفته مقام های آمریکایی، اقای مرسی پشت درهای بسته با همه اعضای هیات آمریکا از جمله خانم کلینتون دست داده است.

محمد مرسی که پیشتر در آمریکا تحصیل و زندگی کرده است در ملاقات با خانم کلینتون به زبان انگلیسی صحبت می کرد و گفت که «بسیار مشتاق» چنین دیداری بوده است.

از دو هفته قبل که محمد مرسی رسما قدرت را از شورای نظامیان حاکم دریافت کرد وی و هوادارانش در یک رویارویی سیاسی با نظامیان قرار دارند. پیش از مراسم تحلیف محمد مرسی در مقام ریاست جمهوری، شورای نظامی حاکم بخش وسیعی از اختیارات او را در این مقام (از جمله فرماندهی نیروهای مسلح) محدود کرد.

پیش از این اقدام، دادگاه عالی مصر مجلس این کشور را که چند ماه قبل کارش را آغاز کرده بود منحل کرد. به گفته دادگاه عالی مصر، یک سوم کرسی های مجلس به شکل غیرقانونی انتخاب شده اند. محمد مرسی پس از این اقدام دادگاه عالی مصر دستور داد که مجلس بازگشایی شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ایالات متحده آمریکا سعی دارد بدون جانبداری از دو گروه مخالف در مصر طرفین را به مذاکره با یکدیگر تشویق کند.

هیلاری کلینتون در ملاقات با رهبران مصر تاکید کرد که تصمیم گیری درباره آینده مصر به عهده مردم این کشور خواهد بود و افزود که حمایت های مالی و سیاسی آمریکا شامل دولت تازه مصر خواهد شد. خانم کلینتون همچنین از شورای نظامیان که در یک سال گذشته وظیفه رهبری مصر را بر عهده داشته است تشکر کرد.

هیلاری کلینتون روز یکشنبه قرار است در قاهره با ژنرال محمد حسین طنطاوی، رییس شورای عالی نیروهای مسلح دیدار کند. وی سپس برای ملاقات با رهبران مسیحی قبطی و نمایندگانی از جامعه زنان مصر به شهر اسکندریه می رود.
XS
SM
MD
LG