لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۵

دیدار بورل و امیر‌عبداللهیان؛ جمهوری اسلامی به آزادی‌های اساسی مردم احترام بگذارد


مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز سه‌شنبه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با امیر عبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی دیدار کرد و ضمن «محکوم کردن» بازداشت‌های خودسرانه اتباع اتحادیه اروپا، خواستار «یافتن راه‌حل دیپلماتیک برای برجام» و «توقف همکاری‌های نظامی با روسیه» شد.

به گزارش وب‌سایت اتحادیه اروپا جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه و عنوان هماهنگ‌كننده كميسيون مشترك برجام، در این دیدار، «فوری‌ترين موضوعات مرتبط» با روابط دوجانبه اتحاديه اروپا و جمهوری اسلامی و تحولات اخير درباره برجام را مطرح كرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، «محکومیت شدید» اتحادیه اروپا درباره بازداشت خودسرانه بسیاری از شهروندان اتحادیه اروپا، از جمله دوتابعیتی‌ها، در جمهوری اسلامی را ابلاغ کرد و از امیرعبداللهیان بار دیگر خواست تا تمامی شهروندان اتحادیه اروپا را آزاد کند.

جوزپ بورل تاکید کرد که «موضع اتحادیه اروپا» در مورد «وضعیت بسیار نگران‌کننده حقوق‌بشر» در این کشور، «بدون تغییر» باقی می‌ماند و جمهوری اسلامی باید تضمین کند که آزادی‌های اساسی ـ «همانطور که ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در سالگرد کشته شدن مهسا امینی اعلام کردند» ـ رعایت خواهد شد.

همچنین مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره برجام، بر اهمیت «تنش‌زدایی» تاکید کرد و از جمهوری اسلامی خواست در تصمیم خود در لغو اعتبار‌نامه بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تجدید نظر کند.

جوزپ بورل تاکید کرد که اتحادیه اروپا قویا از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حمایت می‌کند و اعتقاد راسخ خود را بر لزوم یافتن راه‌حل دیپلماتیک برای موضوع هسته‌ای در چارچوب برجام، اعلام کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پایان، بار دیگر از جمهوری اسلامی خواست تا «همکاری نظامی» خود را با روسیه در «جنگ تجاوزکارانه و غیرقانونی علیه اوکراین»، متوقف کند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دوازدهم شهریور هم گفته بود که در نتیجه واکنش‌های اتحادیه اروپا به سرکوب اعتراضات پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، روابط اتحادیه اروپا با جمهوری اسلامی «تغییر آشکاری» کرده است.

آقای بورل در آستانه سالگرد کشته شدن مهسا امینی، این مطلب را در یک سخنرانی در «پارلمان اروپا» بیان کرد.

او گفت: «همه ما از نحوه برخورد مقامات جمهوری اسلامی با ناراضیان سیاسی داخلی وحشت‌زده شده‌ایم. ما پاسخ جمهوری اسلامی به اعتراضات را غیرقابل قبول می‌دانیم.»

XS
SM
MD
LG