لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۱

سخنرانی رئیسی در سازمان ملل؛ ادعای «اشتباه محاسباتی» غرب در حوادث سال گذشته در ایران


ابراهیم رئیسی روز سه‌شنبه ۲۹ شهریور برای دومین بار پس از رسیدن به ریاست جمهوری اسلامی ایران، در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کرد.

او سخنانش را در حالی با تقبیح «قرآن‌سوزی» آغاز کرد که شمار زیادی از صندلی‌ها خالی شده بود. نمایندگان اسرائیل در سالن حضور نداشتند، اما نماینده‌هایی از ایالات متحده به سخنان او گوش می‌دادند.

ابراهیم رئیسی در بخش دیگری از سخنرانی خود در حالی «منع حجاب» در برخی کشورهای غربی را ضد آزادی بیان دانست که در یکسال گذشته شمار زیادی از زنان در ایران به علت انتخاب پوشش اختیاری بازداشت و با احکام سنگین قضایی روبرو شده‌اند.

رئیسی همچنین مدعی شد که «مردم کشورهای غرب آسیا می‌دانند که دموکراسی غربی چیزی جز اشغالگری و جنگ نیست و این دموکراسی اکنون به پایان خود نزدیک شده است.»

رئیس دولت سیزدهم جمهوری اسلامی در حالی که ایران، از معضلات بزرگ زیست‌محیطی رنج می‌برد، برای انتقال تجارب جمهوری اسلامی در حفظ محیط زیست و استفاده از انرژی‌های پاک و پایدار نیز اعلام آمادگی کرد.

او سال گذشته را «سال پیروزی ملت ایران» دانست و بدون اشاره به اعتراضات گسترده در ایران پس از کشته شدن مهسا امینی و همچنین کشته شدن بیش از ۵۰۰ معترض در اعتراضات سال ۱۴۰۱ گفت کشورهای غربی پارسال دچار «اشتباه محاسباتی» شدند.

او همچنین ادعا کرد که نظم جهانی در حال تغییر است و غرب در حال انزوا قرار گرفته است. او گفت که ایران در این نظم جدید نقش مهمی ایفا خواهد کرد.

ابراهیم رئیسی همچنین مدعی شد که «آمریکا بزرگترین زندان مادران در جهان است و نمی‌تواند مدافع حقوق زنان باشد.»

او با تکرار ادعای رسانه‌های حکومتی از بیماران پروانه‌ای نام برد و گفت: «این بیماران به خاطر تحریم‌ها دسترسی به دارو ندارند.»

ابراهیم رئیسی همچون سال گذشته نام قاسم سلیمانی را هم در سخنرانی خود گنجاند و او را «شهید» و «قهرمان مبارزه با تروریسم» دانست.

ابراهیم رئیسی همچنین با وجود انتشار مدارک معتبر مبنی بر دخالت جمهوری اسلامی در تجاوز روسیه به اوکراین موضع جمهوری اسلامی را « مخالفت با هرگونه جنگ» خواند و از اعلام موضع دقیق در این باره خودداری کرد.

ابراهیم رئیسی همچنین افزود سلاح هسته‌ای هیچ جایگاهی در دکترین هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران ندارد و بر این اساس جمهوری اسلامی از « حق اتمی» خود کوتاه نخواهد آمد

رئیس سیزدهمین دولت مستقر در جمهوری اسلامی در پایان سخنرانی‌اش در مجمع عمومی سازمان ملل، قدرتهای کهنه را در حال افول خواند و افزود:« آنها گذشته هستند و ما آینده‌ایم.»

ابراهیم رئیسی بخشی از سخنان محمود احمدی‌نژاد را هم تکرار کرد و گفت: «جهان در انتظار منجی است. این منجی حضور دارد و با ظهورش عدالت جهانی خواهد شد.»

حضور و سخنرانی ابراهیم رئیسی در نیویورک واکنشهای گسترده‌ای از جانب گروهای مخالف جمهوری اسلامی، سیاستمداران و قانونگذاران آمریکایی به همراه داشته است.

صدای آمریکا ادعاهای ابراهیم رئیسی در مجمع عمومی سازمان ملل را مورد راستی‌آزمایی قرار داده که به تدریج به این گزارش اضافه خواهد شد.

XS
SM
MD
LG