لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۰

آمریکا «سبز بدون مرز» گروه پوششی برای «فعالیت‌های تروریستی حزب الله» را تحریم کرد


آرشیو
آرشیو

آمریکا روز چهارشنبه یک سازمان محیط زیست لبنانی به نام «سبز بدون مرز» را تحریم و آن را متهم کرد که بازوی حزب‌الله لبنان است. رئیس این سازمان نیز تحریم شد.

سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا، متیو میلر، در بیانیه‌ای گفت این سازمان در اصل یک گروه پوششی برای «فعالیت‌های تروریستی حزب الله» است.

میلر گفت از مراکز گروه «سبز بدون مرز» برای انجام آموزش‌های تسلیحاتی حزب‌الله، پشتیبانی از فعالیت‌های حزب‌الله در امتداد مرز جنوب لبنان با اسرائيل، و ممانعت از آزادی حرکت نیروهای موقت سازمان ملل متحد در لبنان استفاده شده است.

نیروهای سازمان ملل موسوم به (یونیفیل) به دستور شورای امنیت سازمان ملل وظیفه تامین امنیت مرز لبنان با اسرائيل را برعهده دارند.

کارشناسان می‌گویند که حزب‌الله در عمل و تحت پوشش نیروهای «سبز بدون مرز» از دسترسی نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در لبنان به این مناطق جلوگیری می‌کند.

روز سه‌شنبه ۲۴ مرداد، جاناتان کنریکس، سخنگوی سابق بین‌المللی ارتش اسرائيل، در تشریح شرایط فعلی مرز لبنان و اسرائيل و احتمال وقوع درگیری میان اسرائيل و حزب‌الله، به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «مشخصات شرایط امروز، رفتارهای متخاصم حزب‌الله در امتداد مرز، اقدامات تحریک‌آمیز مختلف در سراسر 'خط آبی' (مرزی که با بشکه‌های آبی رنگ مشخص شده)، و افزایش اظهارات جنگ‌طلبانه نصرالله علیه اسرائیل است.

او گفت: «احتمال درگیری در ماه‌های گذشته تا حدودی افزایش یافته است، به ویژه پس از بمب‌گذاری در (تقاطع) مجیدو (حدود ۶۰ کیلومتری جنوب مرز لبنان)، اما به نظر می‌رسد که هر دو طرف هنوز احتیاط می‌کنند که شرایط به یک درگیری آشکار تبدیل نشود. حزب الله به ساخت سلاح‌های هدایت شونده دقیق در مناطق بیروت و بعلبک (شمال شرق بیروت) ادامه می‌دهد که ممکن است منطقه را بی‌ثبات کند.»

گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان، که در فهرست تروریستی آمریکا و اسرائيل قرار دارد، به گفته کارشناسان مسلح‌ترین گروه شبه‌نظامی جهان است که کمک‌های فراوانی را سوی جمهوری اسلامی گرفته است. طبق برخی برآوردها جمهوری اسلامی سالانه ۷۰۰ میلیون دلار خرج حزب‌الله لبنان می‌کند. ارائه این کمک‌ها و همچنین کمک‌های مشابه جمهوری اسلامی به گروه‌های شبه‌نظامی دیگر از جمله دلایلی است که آمریکا نام ایران را در راس چهار دولت «حامی تروریسم» در جهان قرار داده است.

به تازگی گروهی از نمایندگان آمریکایی از یک تونل غیرقانونی حزب‌الله در داخل خاک اسرائيل بازدید کردند.

XS
SM
MD
LG