لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۲

حمايت بی دريغ حسن نصرالله از بشار اسد


روزنامه نيويويورک تايمز مقاله ای دارد به قلم توماس اردبرينک و راد نوردلند با عنوان «با رشد اغتشاش در سوريه نگرانی ها در حاشيه ها افزايش می يابد».

مقاله می گويد آن روزهای سال گذشته که در تهران بهار عربی هديه پروردگار خوانده می شد سپری شده است و نگرانی ها از سقوط رژيم بشار اسد که مهمترين متحد ايران در دنيای عرب در ٣۰ سال گذشته بود، آغاز شده است. از هم اکنون حماس مدتی است از سوری هایی که در خیابان خواستار سقوط رژيم اسد هستند، حمايت می کند.
اما روز چهارشنبه حسن نصرالله رهبر حزب الله حمايت کامل خود را از رژيم بشار اسد اعلام کرد و گفت که در سال ٢۰۰۶ اين رژيم اسد بود که موشک در اختيار حزب الله لبنان گذاشت و نه عربستان يا مصر.

نويسندگان از مدير مرکز خاورميانه در مدرسه اقتصاد لندن نقل می کنند که می گويد برای حزب الله ديگر اين نقطه غيرقابل بازگشت است. حزب الله روشن ساخت که برايش رژيم اسد مسأله مرگ و زندگی است.

در ادامه مقاله آمده است که جمهوری اسلامی ايران نيز همچنان به کمکهای اقتصادی، سياسی و نظامی یه رژيم اسد ادامه می دهد. نويسندگان به نقل از ماشاالله شمس الواعظین فعال حقوق بشر در ايران می گويند که مردم عرب ديگر به ايران اعتماد نمی توانند بکنند چون از برخی خيزش ها دفاع می کند و در برابر بعضی ديگر بطور خصمانه می ايستد. او می گويد زمانی انقلاب ۱٣۵۷ ايران مدلی برای منطقه بود اما امروز کشورهايی نظير مصر با تمرين دموکراسی جمهوری اسلامی را به چالش می کشند.
مقاله می گويد که حسين علايی دريادار سابق سپاه پاسداران در سايت ايران ديپلماسی پيش بينی کرده بود ايده آل ايران یعنی بقای اسد ممکن است واقعيت نيابد و برای حمايت از منافع ملی ايران بايد که کاری ديگر کرد. او ادامه می دهد که حمايت بی دريغ ايران از رژيم سوريه به روابط ايران با کشورهای عربی لطمه وارد کرده و حتی حماس را به قطر و عربستان نزديک کرده است که حاميان انقلابيون سوريه بوده اند.

نويسندگان از سامی نادر استاد مرکز امور بين المللی دانشگاه سنت ژوزف بيروت نقل می کنند که سخنرانی حسن نصرالله آنگونه است که گوئی چيزی اتفاق نيافتاده است. او می گويد که تغييرات حاضر مهمترين دگرگونی در تاريخ دنيای عرب است که دارد نشان می دهد اسلام و دموکراسی با هم قابل انطباق هستند.

مقاله به نقل از سرکيس نائم نويسنده روزنامه النهار در بيروت می گويد که سخنرانی حسن نصرالله اذعان اين واقعيت بود که حزب الله لبنان برای بقای خود کاملاً به رژيم بشار اسد در سوريه وابسته است و با حمايت از بشار اسد از خود و منافع سوريه و ايران حمايت می کند.

نويسندگان از حميد رضا ترقی متخصص سياست خارجی در ايران که نظراتش به دولت جمهوری اسلامی نزديک است نقل می کنند که معتقد است رژيم اسد پايدار خواهد ماند. اما می نويسند ماشاء الله شمس الواعظين چنين اطمينان خاطری ندارد و می گويد ما در منطقه سالها محبوب بوديم اما تصميمات اخلاقی برای ما بحران آفريده است. ما در گذشته اميدوار بوديم که منطقه از آمريکا دور شود اما امروز بايد مواظب باشيم که منطقه به ما پشت نکند.
XS
SM
MD
LG