لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۵

حزب الله، اسرائیل را متهم به کشتن فرمانده خود کرد


حزب الله لبنان می گوید یکی از فرماندهانش کشته شده است. این گروه شبه نظامی اسلامگرا، اسرائیل را مسئول مرگ او دانسته است.

حزب الله در بیانیه ای که روز چهارشنبه منتشر کرد گفت حسین اللقیس، نیمه شب هنگامی که به خانه اش در جنوب بیروت بازمی گشت کشته شد.

این بیانیه می گوید اسرائیل قبلا چند بار قصد جان او را کرده و حالا باید مسئولیت کامل مرگ او را برعهده بگیرد.

یک منبع نزدیک به حزب الله گفت که لقیس یک فرمانده نظامی بود که در درگیری های سوریه شرکت کرد. او گفت لقیس با تفنگی مجهز به صداخفه کن و هنگامی که سوار بر اتومبیل بود طی «عملیاتی حرفه ای» کشته شد.

تصاویری که تلویزیون المنار، متعلق به حزب الله در روز چهارشنبه پخش کرد حاکی از شلیک دو گلوله در دیوار دارد و همچنین ردپاهای به جای مانده در زمین گلی، احتمال بیش از یک نفر مهاجم را تقویت می کند.

حزب الله گفت لقیس در دره بقاع و در شهر بعلبک دفن خواهد شد. حسین اللقیس از اولین روزهای تشکیل حزب الله در دهه ۱۹۸۰ که با حمایت ایران برای مقابله با سربازان اشغالگر اسرائیل در جنوب لبنان تاسیس شد، با این گروه اسلامگرا بوده است. پسر او در جنگ ۲۰۰۶ با اسرائیل کشته شد.

اسرائیل وحزب الله لبنان در سال ۲۰۰۶ در جنگی ۳۶روزه درگیر شدند. این جنگ بیش از ۱۳۰۰ کشته برجای گذاشت که اغلب لبنانی بودند.

ییگال پالمور، سخنگوی وزیر خارجه اسرائیل با رد دخالت کشورش در سوءقصد به فرمانده حزب الله گفت این گروه همواره قبل از هر چیز، انگشت اتهام را به سوی اسرائیل نشانه می رود.
او گفت: «حزب الله در گذشته با اتهام زنی بی اساس به اسرائیل، مایه تحقیر خود شده است. اگر آنها واقعا می خواهند دلیل را بیابند، باید عملکرد خود را بسنجند.»

حزب الله لبنان، در سوریه و در کنار نیروهای بشار اسد، علیه انقلابیون مخالف دولت جنگیده است. درگیری های مسلحانه و بمبگذاری های جنگ داخلی سوریه، دامن لبنان را نیز گرفته و منجر به چندین حمله مرگبار در بیروت شده است.
همزمان بسیاری از سنی های لبنان در صف انقلابیون سوریه علیه نیروهای اسد جنگیدند و این به آتش جنگ فرقه ای در سوریه دامن زده است.

انفجار بمب های کارگذاشته شده درون اتومبیل در ماه اوت (نیمه تابستان) ده ها کشته و همچنین اخیرا در مقابل سفارت ایران در بیروت دست ۲۵ کشته برجای گذاشت.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز اسرائیل را متهم به مسئولیت حمله به فرمانده حزب الله کرده است اما گروه بریگاد عبدالله عظام مستقر در لبنان و مرتبط با القاعده، مسئولیت آن را برعهده گرفته است.

حسن نصرالله، رهبر حزب الله گفت گروه فوق از سوی عربستان سعودی، رقیب عمده ایران در منطقه حمایت می شود.
XS
SM
MD
LG