لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۵

هلموت کهل، معمار اتحاد آلمان در ۸۷ سالگی درگذشت


هلموت کهل، صدر اعظم پیشین و معمار اتحاد آلمان، در سن ۸۷ سالگی درگذشت.
هلموت کهل، صدر اعظم پیشین و معمار اتحاد آلمان، در سن ۸۷ سالگی درگذشت.

صدر اعظم پیشین آلمان فدرال و معمار اتحاد آلمان روز جمعه در سن ۸۷ سالگی در گذشت.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، هلموت کهل، معمار اتحاد آلمان صبح روز جمعه ۲۶ خرداد ماه در خانه خود در شهر لودویگسهافن در غرب آلمان چشم از جهان فرو بست.

هلموت کهل که در دوران پس از جنگ جهانی دوم و از سال های ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۸ در سمت صدر اعظم آلمان خدمت کرده است، از نیروهای محرکه ای بود که واحد ارزی یورو را به آلمان معرفی کرده و موفق شد تا سیاستمداران هم عصر خود را متقاعد کند تا واحد پولی مارک آلمان را پشت سر بگذارند.

همکاری نزدیک هلمون کهل با فرانسوا میتران، رئیس جمهوری وقت فرانسه، در سوق دادن کشورهای اروپایی پس از جنگ به سوی اروپایی متحد نقشی مهم در تشکیل اتحادیه اروپا داشته است.

آقای کهل در آلمان به عنوان پدر اتحاد این کشور شناخته شده و مورد احترام قرار گرفته است چراکه که سیاست های او به عنوان صدر اعظم آلمان منجر به فروپاشی دیوار برلین شد و مسیر را برای اتحاد آلمان شرقی و غربی و در نهایت برای تشکیل اتحادیه اروپا هموار کرد.

شهرت آقای کهل پس از پایان خدمتش به عنوان صدر اعظم آلمان به خاطر یک رسوایی مالی در حزب راست میانه رو که هم اکنون تحت رهبری انگلا مرکل فعال است، خدشه دار شد.

هلموت کهل همچنین یکی از راهنمایان اصلی انگلا مرکل، صدر اعظم کنونی آلمان، در سال های نخست ورود او به سیاست بوده و در انتصاب او به سمت های سیاسی کشور نیز نقش داشته است.

جرج بوش و بیل کلینتون، رؤسای جمهوری پیشین آمریکا، از هلموت کهل به عنوان «بزرگترین رهبر اروپایی در نیمه دوم قرن بیستم» یاد کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG