لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۸

نروژ از شهروندان خود خواست از سفر‌ غیر‌ضروری به ایران خودداری کنند


اعتراض‌ها در بسیاری از کشورهای جهان به حکومت ایران بر سر کشته‌شدن مهسا امینی و سرکوب معترضان ادامه دارد.
اعتراض‌ها در بسیاری از کشورهای جهان به حکومت ایران بر سر کشته‌شدن مهسا امینی و سرکوب معترضان ادامه دارد.

همزمان با ادامه اعتراض‌های سراسری در ایران وزارت امور خارجه نروژ روز پنجشنبه هفتم مهر از شهروندانش خواست از سفر غیرضروری به ایران خودداری کنند.

ایران از دو هفته پیش در اواخر شهریور، شاهد اعتراضات سراسری مردم است. بهانه آغاز این دور از اعتراضات گسترده مرگ مهسا امینی بود.

خانم امینی که به همراه خانواده از سقز به تهران سفر کرده بود، توسط پلیس امنیت بازداشت شد و ساعاتی بعد پیکر بی‌جان او به بیمارستان منتقل شد. بیمارستان هم مدتی بعد اعلام کرد او به دلیل مرگ مغزی جان باخته است.

در حالیکه مقامات ایران نقش در مرگ او را رد می‌کنند، خانواده امینی تاکید دارند او قبل از بازداشت پلیس سالم بود. روز چهارشنبه ۶ شهریور گروه هکری عدالت علی سندی را افشاکرد که در آن ادعا شده سر مهسا امینی هنگام بازداشت به دلیل مقاومت به جدول برخورد کرده است.

روز چهارشنبه صالح نیکبخت و گروهی از وکلا اعلام کردند که خانواده مهسا امینی از «عاملان دستگیری» دخترشان از زمان رسیدن او به پلیس امنیت اخلاقی و سپس جریان تحقیقات و صحبت کردن با او، به «دادسرای جنایی تهران» شکایت کرده‌اند.

از روز دفن پیکر مهسا امینی، ابتدا سقز و سنندج و بعد شهرهای زیادی در ایران شاهد اعتراض بود. معترضان خواستار براندازی جمهوری اسلامی شده‌اند.

XS
SM
MD
LG