لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۲

موج گرما در نیم‌کره شمالی؛ «هشدار قرمز» در جنوب و شرق اروپا اعلام شد


موج گرما در اسپانیا ، مادرید - آرشیو
موج گرما در اسپانیا ، مادرید - آرشیو

مناطق وسیعی از جنوب و شرق اروپا روز سه‌شنبه در «هشدار قرمز» موج گرما قرار گرفتند.

مرکز هماهنگی واکنش اضطراری اتحادیه اروپا در مورد دمای بالا در بیشتر مناطق ایتالیا، شمال شرقی اسپانیا، کرواسی، صربستان، جنوب بوسنی و هرزگوین، و مونته‌نگرو «هشدار قرمز» صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سازمان جهانی هواشناسی نیز در مورد افزایش خطر مرگ و میر ناشی از دمای بالای آب و هوا در قاره‌های اروپا و آسیا، و ایالات متحده هشدار داد.

دمای جزیره ساردنی در دریای مدیترانه ممکن است به بیش از ۴۷ درجه سانتیگراد برسد و پیش‌بینی‌ها می‌گویند دمای هوا در چندین شهر ایتالیا نیز احتمالا به ۴۰ درجه و حتی بیشتر، می‌رسد.

در ایتالیا، گردشگران سعی کرده‌اند از جمله با آب پاشیدن آب از فواره‌های رم به روی خود، خود را خنک کنند. برخی نیز مجبور شدند بیش از یک ساعت در گرمای هوا در خارج از ایستگاه راه آهن مرکزی رم به دلیل کمبود تاکسی در این شهر، در صف انتظار بایستند.

با افزایش دما در اروپا و در فصل اوج گردشگری تابستان، سازمان جهانی هواشناسی اعلام کرد موج گرما در نیمکره شمالی تشدید می‌شود.

در سال گذشته میلادی تنها در اروپا، ۶۱هزار تن در اثر موج گرما جان باختند.

موج گرما در تابستان امسال به صورتی‌ است که دما در «دره مرگ» کالیفرنیا به ۵۳ درجه و در شمال غربی چین نیز به بیش از ۵۲ درجه رسید.

موج گرما، با آتش سوزی‌های جنگلی از یونان تا کوه‌های آلپ سوئیس و سیل مرگ‌بار در هند و کره جنوبی همزمان شده است.

جان کری، نماینده ویژه ایالات متحده در امور تغییرات اقلیمی، در دیدار با مقامات چینی در پکن، ابراز امیدواری کرد که همکاری آب و هوایی بتواند روابط آشفته بین دو کشور را باز تعریف کند.

دانشمندان مدت‌ها است هشدار داده‌اند که انتشار گازهای گلخانه‌ای که به طور عمده ناشی از سوختن سوخت‌های فسیلی است، باعث تغییرات آب و هوایی می‌شود و موج‌های گرما را بیشتر و شدیدتر و کشنده‌تر می‌کند.

آنها می‌گویند که دولت‌ها باید برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای اقدامات جدی‌تری انجام دهند.

XS
SM
MD
LG