لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۶

جان کری بر ضرورت «پیشرفت واقعی» در گفت‌‌وگوی  اقلیمی آمریکا و چین تاکید کرد


دیدار جان کری با همتای چینی خود.
دیدار جان کری با همتای چینی خود.

جان کری، نماینده ویژه ایالات متحده، در امور تغییرات اقلیمی، که به پکن، پایتخت چین، رفته است روز دوشنبه ۲۶ تیرماه تاکید کرد چین و آمریکا باید در چهار ماه باقیمانده به آغاز گفت‌‌وگوهای اقلیمی تحت سرپرستی سازمان ملل متحد در دبی به «پیشرفت واقعی» دست یابند.

در حالی که آقای کری روز دوشنبه با شی ژن هوئا، همتای چینی خود، برای بازسازی اعتماد بین دو کشور اصلی تولیدکننده گازهای گلخانه ای ملاقات کرد آمریکا، ایتالیا و یونان تحت هشدارهای دمای شدید هوا قرار داشتند.

در همین حال، در کره جنوبی جاری شدن سیل ۴۰ نفر را کشت و سیل دستکم پنج نفر را نیز در شمال شرقی آمریکا به کام مرگ فرستاد. همچنین، بارندگی بی امان و بیسابقه در هندوستان موجب تخلیه صدها تن از خانه و کاشانه در دهلی نو، پایتخت، شده است.

چین نیز ماهها با گرمای شدید دست و پنجه نرم کرده است؛ روز یکشنبه دمای هوا در منطقه «شین جیانگ» در شمال غربی ۵۲ ممیز ۲ درجه سانتیگراد بود.

آقای کری دوشنبه تصریح کرد که سیل و طوفانهای شدید در مقایسه با گذشته با فرکانس بیشتری رخ میدهد، ضمن اینکه حریق های جنگلی همه ساله میلیونها هکتار از اراضی طبیعی را تخریب میکند. آقای کری از چین خواست برای کاهش آلودگی ناشی از گاز «متان» و کاستن از اثرات کاربرد زغال سنگ با ایالات متحده همکاری کند.

نشستهای آقای کری در پکن تا روز چهارشنبه ادامه دارد. این سومین بازدید این مقام آمریکایی از چین در سمت فرستاده آمریکا در امور تغییرات اقلیمی است.

XS
SM
MD
LG