لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۳

سازمان بهداشت جهانی: موج امیکرون به اروپای شرقی می‌رسد


روسیه
روسیه

رئیس دفتر اروپای سازمان بهداشت جهانی نسبت به نرخ رو به رشد ابتلا به کووید-۱۹ در اروپای شرقی هشدار داد.

دکتر هانس کلوگه گفت منطقه‌ای شامل ۵۳ کشور که تا آسیای مرکزی را دربر می‌گیرد اکنون بیش از ۱۶۵ میلیون مورد تأیید شده ابتلا به کرونا و ۱.۸ میلیون مورد مرگ ناشی از همه‌گیری - از جمله ۲۵ هزار مورد در هفته گذشته- را ثبت کرده است.

طی دو هفته گذشته، موارد ابتلا به کووید-۱۹ در شش کشور این منطقه از جمله ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، گرجستان، روسیه و اوکراین، بیش از دو برابر شده است.

رئیس دفتر اروپای سازمان بهداشت جهانی بر اهمیت بالا بردن نرخ واکسیناسیون که در اروپای شرقی نسبت به دیگر مناطق کمتر است تأکید کرد و گفت کمتر از ۴۰ درصد افراد بالای ۶۰ سال در بوسنی، بلغارستان، قرقیزستان، اوکراین و ازبکستان کامل واکسینه شده‌اند.

در همین حال، شماری از کشورهای اروپایی از جمله جمهوری چک و لهستان در صورت ادامه روند نزولی موارد ابتلا از ماه آینده، محدودیت‌های کرونا را کاهش خواهند داد.

رئیس بخش اروپایی سازمان بهداشت جهانی ضمن اشاره به گردش همزمان دلتا در شرق اروپا گفت اکنون زمان مناسبی برای کاهش محدودیت‌ها نیست.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا نیز کشورهایی از جمله آذربایجان، بلاروس و ارمنستان را به فهرست کشورهای «پرخطر» برای سفر خود افزوده است.

XS
SM
MD
LG