لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۹

دولت پنج دهک را مشمول بیمه رایگان کرد؛ شبکه بهداشت و درمان: توان سرویس دهی نداریم


افزایش دهک‌های مشمول بیمه رایگان در ایران

دولت در پی اصرار بر تحت پوشش بیمه قرار دادن افراد فاقد بیمه اقدام به اضافه‌ کردن دو دهک دیگر به طرح بیمه رایگان درمانی کرد تا صدای اعتراض شبکه بهداشت و درمان بلند شود که «امکان سرویس دهی با این افراد را نداریم.»

به نوشته روزنامه «شرق»، قبلا سه دهک از امکان بیمه رایگان برخوردار بوده‌اند و در این فاز، دو دهک دیگر هم به سه دهک قبلی اضافه شده است.

بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سوم تیرماه از اضافه شدن دو دهک درآمدی چهارم و پنجم به جمعیت بیمه سلامت رایگان در کشور خبر داده بود.

روزنامه شرق در توصیف سرویس دهی به این نوع بیمه نوشته است که در فاز اول این طرح سیستم‌های آزمایشگاهی دچار استهلاک ناشی از انجام آزمایش‌های غیرضروری شدند، کادر درمانی خسته و فرسوده شد، بودجه بیمارستان‌ها صرف تعمیر دستگاه‌های تصویربرداری‌ شد و در نهایت تامین این بودجه‌های ازدست‌رفته از مجرای دستمزد پزشکان و پرستاران و پرسنل صورت گرفت.

این روزنامه در ادامه تاکید می‌کند که اضافه‌شدن دو دهک دیگر به طرح بیمه رایگان کابوس کهنه‌شده را جان تازه‌ای داد.

نویسنده مطلب تاکید می‌کند که موج دوم مراجعات غیرضروری به مراکز دولتی در راه است و البته موج دوم کسری بودجه‌ها و البته موج دوم دست‌اندازی به حق و حقوق کادر درمان.

به گفته وزیر بهداشت با اضافه شدن دو دهک چهار و پنج به جمعیت بیمه‌شدگان رایگان کشور، از این پس ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در این دهک‌ها بیمه سلامت رایگان خواهند شد.

XS
SM
MD
LG