لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۴

دانشگاه «کرنل» نیویورک، اف‌بی‌آی را از تهدیدهای یهودستیزانه علیه دانشجویان آگاه کرد


دانشگاه «کرنل» در ایالت نیویورک
دانشگاه «کرنل» در ایالت نیویورک

رئیس دانشگاه «کرنل» در ایالت نیویورک، روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای از افزایش «تهدیدهای خشونت‌آمیز علیه دانشجویان یهودی این دانشگاه» خبر داد و اعلام کرد که مقامات امنیتی را در جریان گذاشته است.

مارتا پولاک در این بیانیه گفته است که «تهدیدهای خشونت‌آمیز علیه دانشجویان یهودی این دانشگاه به هیچ وجه قابل تحمل نیستند و ما تلاش خواهیم کرد تا اطمینان حاصل کنیم که فرد یا افرادی که آنها را ارسال کرده‌اند بر اساس قانون مجازات می‌شوند.»

صدای آمریکا به نقل از نیویورک تایمز نوشته که این مطالب، که در پی اعلام جنگ اسرائیل علیه غزه در فضای مجازی منتشر شده‌اند، شامل «تهدید به تیراندازی» به دانشجویان یهودی و همچنین «تشویق به تیراندازی» به آنها می‌شوند. بنابر همین گزارش نشانی محل سکونت شماری از دانشجویان یهودی مدرسه نیز روی وب‌سایت‌های اینترنتی منتشر شده است.

در همین رابطه، کریستوفر ری، رئیس اف‌بی‌آی، روز سه‌شنبه در جلسه استماع کمیته امنیت داخلی و امور دولتی سنا گفت که از آغاز درگیری اسرائیل و حماس در غزه در حدود سه هفته پیش، چندین سازمان تروریستی خارجی فراخوان حمله علیه آمریکایی‌ها و غرب را داده‌اند که به طور قابل توجهی تهدید ناشی از «تندروهای خشن آمریکایی» را افزایش داده است.

به گفته این مقام ارشد امنیتی آمریکا «اقدامات حماس و متحدانش الهامی برای تندروها خواهد بود که از چند سال پیش که داعش به اصطلاح خلافت خود را راه اندازی کرد، نظیرش را ندیده بودیم.»

در جلسه روز سه‌شنبه سنا، الکساندرو مایورکاس، وزیر امنیت داخلی آمریکا نیز گفت که «نفرت نسبت به دانشجویان یهودی» در ایالات متحده پس از آغاز درگیری اسرائیل و حماس در غزه، بر افزایش «یهودی‌ستیزی» افزوده است.

کاخ سفید هم اعلام کرده که مقامات دولت جو بایدن ضمن هشدار نسبت به گزارش‌ها در رابطه با یهودستیزی در دانشگاه‌های کشور، روز دوشنبه با رهبران یهودی آمریکا دیدار و گفتگو کردند.

کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری این هفته گفت: «در آمریکا جایی برای نفرت وجود ندارد و ما هرگونه تهدید یا اقدام یهودستیزانه را با شدیدترین عبارات محکوم می‌کنیم.»

تنش‌ها بین گروه‌های طرفدار اسرائیل و فلسطینی‌ها در برخی از دانشگاه‌های آمریکا، از جمله چندین دانشگاه در نیویورک، مقامات دانشگاهی را بر آن داشته تا تدابیر امنیتی را تشدید کنند.

شبه‌نظامیان حماس که مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران هستند در ۱۵ مهرماه با انجام چندین حمله تروریستی در خاک اسرائیل، دستکم ۱۴۰۰ نفر را کشتند که بیشترشان غیرنظامی بودند. این گروه شبه نظامی در این حملات همچنین بیش از ۲۰۰ نفر را به گروگان‌ گرفتند.

در واکنش به این حملات تروریستی، دولت اسرائیل علیه حماس و گروه‌های شبه‌نظامی حامی حماس اعلام جنگ کرد. در سه هفته گذشته درگیری‌ها بین ارتش اسرائیل و گروه‌های ستیزه‌جویی فلسطینی ادامه داشته و از جمعه گذشته حملات زمینی ارتش اسرائیل به نوار غزه نیز آغاز و در روزهای اخیر شدت گرفته است.

XS
SM
MD
LG