لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۰

اختصاصی | یورش مأموران حکومت به منزل خانواده رونقی؛ حسن رونقی موفق شد فرار کند


حسین رونقی (راست) و برادرش حسین رونقی
حسین رونقی (راست) و برادرش حسین رونقی

نیروهای امنیتی به منظور بازداشت حسن رونقی به منزل خانواده رونقی در ملکان حمله کردند.

یک منبع مطلع با اعلام این خبر به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که نیروهای امنیتی روز دوشنبه ۲۳ آبان، به خانه خانواده رونقی حمله کردند تا برادر حسین رونقی را بازداشت کنند، اما حسن رونقی توانسته از دست آنها بگریزد.

بنا بر این گزارش، مأموران سعی کرده‌اند که ماشین او را با خود ببرند، اما موفق نشده‌اند.

بخش فارسی صدای آمریکا اطلاع یافته است که پس از بازداشت حسین رونقی در روز دوم مهر، مقامات امنیتی به دنبال بازداشت برادر او حسن رونقی که فعال مدنی است، بوده‌اند اما تاکنون موفق نشده‌اند.

حسن رونقی ساعتی پیش تأیید کرد که پدر و مادرش موفق شده‌اند با حسین رونقی در بیمارستان دیدار کنند.

او با انتشار توییتی ضمن اشاره به این که «وضعیت عمومی حسین خوب است»، به نقل از پدرش نوشت که هیچ گونه درمانی برای حسین انجام نشده است.

فشار بر خانواده زندانیان سیاسی از سوی مقامات امنیتی و قضایی در ایران بارها گزارش شده است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز دوشنبه در بیانیه‌ای به ادامه سرکوب معترضان در ایران و به‌ویژه نسبت به وضعیت حسین رونقی واکنش نشان داد.

او در این بیانیه‌ با ابراز نگرانی عمیق از بازداشت‌های دسته‌جمعی، محاکمه‌های ساختگی و احکام اعدام برای معترضان، گفت که هم‌زمان با انتقال حسین رونقی، زندانی سیاسی، از زندان اوین به بیمارستانی در تهران، گزارش‌هایی مبنی بر شکنجه و صدور احکام اعدام منتشر می‌شود. جهان نظاره‌گر ایران است و نقض حقوق بشر از سوی حکومت این کشور نباید بی‌پاسخ بماند.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG