لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۳

سرمای زمستانی آهنگ رشد اقتصادی آمریکا را کند کرد


آمارها نشان می دهد سرمای شدید زمستان گذشته بیش از آنچه که قبلاً تصور می شد بر اقتصاد آمریکا اثر گذاشته است.

وزارت بازرگانی آمریکا اعلام کرد اقتصاد این کشور در سه ماهه اول سال جاری یک درصد تنزل کرده است. برآوردهای اولیه پیشرفت هرچند بسیار اندکی در وضعیت اقتصادی را در ماه های ژانویه تا مارس نشان می داد – یک دهم درصد.

تازه ترین برآورد تولید ناخالص ملی نشان می دهد که در چند سال اخیر، شاخص رشد ناخالص ملی سه ماهه برای نخستین بار افت داشته، اما تحلیلگران می گویند این وضعیت موقتی است.

زمستان گذشته با سرمای بیش از حد انتظار مهمترین عامل کندی روند تولید در آمریکا بوده، اما قضیه به نظر تحلیلگران پیچیده تر از این است. مارک همریک کارشناس اقتصادی می گوید:

«میزان خرید مصرف کنندگان در سه ماهه اول سال جاری به رغم سختی هوا در دو سوم مناطق آمریکا – عمدتاً در شرق و مرکز کشور – منطقی بود. دلیل اصلی عقب ماندن اقتصاد وضع بازار بود.»

به گفته آقای همریک، کم شدن معاملات تجاری و رکود کاری می تواند عاملی در کاهش رشد اقتصادی بوده باشد – کم شدن جنس در انبارها و کم شدن سرمایه گذاری به خاطر این که فکر می کردند تقاضا پایین می آید.

اما در وال استریت، بازار بورس نیویورک، شاخص سهام همچنان مثبت ماند، چون به نظر آقای همریک سرمایه گذاران چشم به ماههای پیش روی سال داشتند:
«در واقع ما بیشتر نگران وضعیت در سه ماهه جاری هستیم. و عموماً تصور براین است که رشد اقتصاد در این سه ماهه، بتواند رکود سه ماهه قبل را جبران کند.

بعضی اقتصاددانان برآورد کرده اند که در نیمه دوم سال ۲۰۱۴، آمریکا شاهد رشدی بین ۴ تا ۵ درصد باشد. اما چشم انداز بازار مسکن چندان روشن نیست. دارن بلامکوئیست صاحب یک بنگاه معاملات ملکی می گوید خرید و فروش و قیمت مسکن نسبت به سال گذشته افت چشمگیری داشته است:
«در سه ماهه اول و حتی در ماه آوریل، معاملات مسکن پایین آمده، و این نمی تواند فقط به خاطر سرمای شدید باشد. دلیل اساسی کمتر شدن تعداد خانه های موجود در بازار است.

کارشناسان اقتصاد می گویند شاید کم بودن خانه های موجود در بازار به این دلیل است که خانه های کمتری به دلیل عدم پرداخت اقساط به تصرف بانک درآمده، و مقررات گرفتن وام هم سخت تر شده است.

اما خبر خوش این که بازار کار در آمریکا رو به بهبود است. یک گزارش جدید نشان می دهد که تعداد افراد بیکاری که درخواست کمک دولتی کرده اند، این هفته ۲۷،۰۰۰ نفر کاهش یافته – و بعد ازهفته گذشته تقریباً به پایین ترین حد در هفت سال اخیر رسیده است.
XS
SM
MD
LG