لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۹

بازداشت هانیه توسلی در سالگرد مهسا؛ صفحه اینستاگرام رسول خادم از دسترس خارج شد


هانیه توسلی، بازیگر
هانیه توسلی، بازیگر

هم‌زمان با افزایش فشارها بر معترضان در ایران و در سالروز کشته شدن مهسا امینی، خواهر هانیه توسلی، بازیگر شناخته شده تئاتر و سینما، در صفحه اینستاگرام خود از بازداشت او خبر داد. صفحه اینستاگرام رسول خادم، قهرمان پیشین کشتی جهان و المپیک، نیز از دسترس خارج شده است.

طناز، خواهر هانیه توسلی در استوری اینستاگرام خود نوشت: «خواهرم هانیه توسلی، امشب ۲۵ شهریور ۰۲ ساعت ۱۱:۴۵ شب در منزل شخصی‌اش بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.»

استوری اینستاگرام خواهر هانیه توسلی
استوری اینستاگرام خواهر هانیه توسلی

هانیه توسلی از جمله سینماگران مطرح ایران است که پیش از این بارها اعتراضات سراسری مردم حمایت کرده و مطالب انتقادی در صفحه اینستاگرام خود، که اکنون از دسترس خارج شده است، نوشته بود.

مهناز افشار، بازیگر شناخته‌شده سینما و تئاتر ایران، با انتشار مطلبی در رسانه اجتماعی «ایکس» با اشاره به این که هانیه توسلی پس از کشته شدن مهسا امینی از بازیگری دست کشیده است، او را «یک انسان شریف و آزاده» خواند و گفت: «صدای او باشیم.»

واکنش مهناز افشار به بازداشت هانیه توسلی
واکنش مهناز افشار به بازداشت هانیه توسلی

همچنین، صفحه اینستاگرام رسول خادم، قهرمان پیشین کشتی جهان و المپیک، روز شنبه ۲۵ شهریور از دسترس خارج شد.

رسول خادم در سالگرد کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، در اینستاگرام نوشته بود: «همین جوری که می‌سوزم بسوزی، کفن بهر عزیزونت بدوزی، که کشتی یار ما رو، بی‌مروت.»

استوری اینستاگرام رسول خادم
استوری اینستاگرام رسول خادم

فشار بر فعالان مدنی و خانواده‌های دادخواه در هفته‌های منتهی به سالگرد کشته شدن مهسا امینی افزایش یافته و نیروهای سرکوب جمهوری اسلامی شماری از آنها را بازداشت کرده‌اند. این بازداشت‌ها، روز شنبه ۲۵ شهریور نیز همچنان ادامه دارد.

با گسترش اعتراض‌ها علیه جمهوری اسلامی در ایران، شهلا شفیق، جامعه‌شناس، به صدای آمریکا گفته اکنون اکثریت ملت ایران کاملا پی برده که مذهب «ابزاری برای قدرت حاکمان» است.

همچنین، مریم شریعتمداری، کنشگر سیاسی، به بخش فارسی صدای آمریکا گفته است که «مشکل ما با کل جمهوری اسلامی است» و «جامعه هرگز به عقب باز نمی‌گردد.»

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایران، گفته است که «یک سال پیش، مرگ غم‌انگیز و غیرمنطقی مهسا در بازداشت به اصطلاح «پلیس اخلاق» ایران، تظاهراتی را در سراسر ایران برانگیخت که با خشونت وصف‌ناپذیر، دستگیری‌های گروهی، اختلالات سیستماتیک اینترنت و سانسور رژیم ایران مواجه شد.» بلینکن افزود: «ما در کنار شرکای بین‌المللی خود به اقدامات سزاوار برای پاسخگو کردن کسانی که بهره‌مند شدن ایرانیان از حقوق بشر را سرکوب می‌کنند، ادامه خواهیم داد.»

لیندا توماس-گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد نیز، با اشاره به پایان «غم‌انگیز» زندگی مهسا در شهریور گذشته گفته است: «شجاعت او الهام‌بخش جنبشی بود که در برابر تداوم وحشیگری، پایدار مانده است.» او افزود: «تعهد ایالات متحده به ایستادن در کنار مردم ایران، تزلزل‌ناپذیر خواهد ماند.»

XS
SM
MD
LG