لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۰

اختصاصی | «پرونده‌سازی» برای یک فعال مدنی؛ حمیدرضا نجفی: حکومت نالایق محکوم به نابودی است


حمیدرضا نجفی، کارآفرین و فعال مدنی اهل اراک
حمیدرضا نجفی، کارآفرین و فعال مدنی اهل اراک

حمیدرضا نجفی، فعال مدنی در استان مرکزی، به صدای آمریکا گفت که روز دوشنبه در شعبه دوم دادگاه انقلاب اراک محاکمه شده و برای ۲۶ شهریور نیز در پرونده‌ای دیگر به شعبه سوم این دادگاه احضار شده است.

این فعال مدنی و کارآفرین اهل شازند در استان مرکزی روز دوشنبه ۲۰ شهریور به صدای آمریکا گفت که جلسه دادگاه روز دوشنبه در شعبه دوم دادگاه انقلاب اسلامی اراک با اتهام «ترغیب مردم به جنگ و کشتار علیه یکدیگر» برگزار شده، گفت که برای رسیدگی به پرونده دیگری با اتهام «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی» باید ۲۶ شهریور به شعبه سوم این دادگاه برود.

حمیدرضا نجفی با اشاره به فشارهایی که جمهوری اسلامی بر مردم ایران وارد می‌کند، تأکید کرد: «طی دو ماه برای من پنج پرونده درست کرده‌اند.»

او با بیان این که رأی یکی از این دادگاه‌ها با اتهام «نشر اکاذیب» ۱۳ شهریور صادر شده و به «۱۵ میلیون تومان» جریمه نقدی محکوم شده، گفت که در همین پرونده، محمد نجفی وکیل زندانی نیز به «چهار ماه» زندان محکوم شده است.

او همچنین گفت دو دادگاه دیگر نیز با اتهام‌های «تبلیغ علیه نظام» و «نشر اکاذیب» پیش رو دارد که «هنوز وقتش را اعلام نکرده‌اند.»

این فعال مدنی همچنین در ویدئویی درباره «پرونده‌سازی» علیه او تأکید کرد: «سرنوشت حکومت و سیستم نالایق محکوم به نابودی است. من را با پرونده‌سازی یا به هر روشی دیگر زندانی کردید، بعدش چی؟»

حمیدرضا نجفی پیش از این نیز در پیامی ویدئویی تأکید کرده بود: «من یک جان دارم، آن هم هزار بار فدای ایران!»

فشار بر فعالان مدنی و معترضان هم‌زمان با تشدید فشار بر خانواده‌های دادخواه در آستانه سالروز کشته شدن مهسا امینی افزایش یافته است.

در روزهای گذشته یک منبع مطلع به صدای آمریکا گفته که بیش از ۳۰ فعال مدنی در «شهرستان شازند و شهر آستانه» استان مرکزی به مراجع قضایی احضار شده‌اند. بنا بر مدارک موجود، اتهام برخی از این افراد «تحریک موثر» نیروهای مسلح به «عصیان و فرار» است.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG