لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۸

جلسه چهل‌و‌هفتم دادگاه حمید نوری؛ واکنش بنیاد عبدالرحمان برومند به اظهارات متهم


دادگاه حمید نوری - آرشیو
دادگاه حمید نوری - آرشیو

جلسه چهل و هفتم دادگاه حمید نوری، متهم به مشارکت در اعدام زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ در زندان گوهردشت، که پنجمین جلسه دفاعیات او بود روز دهم آذر ۱۴۰۰ در استکهلم سوئد برگزار شد.

متهم در این جلسه یکبار دیگر نامه‌های آیت الله منتظری به آیت الله خمینی در ارتباط با اعدام‌ها و نوار صوتی منتظری در دیدار با هیات مرگ را فاقد ارزش دانست. او باز هم منتظری را فرد دروغگویی نامید که از ششم فروردین ۱۳۶۸ برای مردم ایران مرد. نوری گفت: «من منتظری را برای ادای شهادت فرا می خوانم.»

نوری گزارش جفری رابرتسون را که به سفارش بنیاد عبدالرحمان برومند تهیه شده و از مهم‌ترین اسناد کتبی در کیفرخواست دادستان‌های این پرونده است «فاقد اعتبار» خواند. او ادعا کرد که در این گزارش دو هزار صفحه‌ای حتی یک بار نام «حمید نوری» یا «حمید عباسی» دیده نمی‌شود و تنها به «ناصریان» و «لشکری» اشاره شده است.

بنیاد عبدالرحمان برومند در واکنش به سخنان حمید نوری به صدای آمریکا گفت: «حمید نوری درست می‌گوید که نامش در گزارش نیامده، اما شهادت‌ها برای گزارش کمی کوتاه شده‌اند. حسین ملکی در شهادتش، از حمید عباسی نام برده و ما آن قسمت از شهادت را در اختیار دادستانی قرار دادیم. متن نامه شاهد دیگری را نیز به آنها دادیم که از او نام برده بود. شاهد این نامه را در سال ۲۰۱۴ به گزارشگر ویژه سازمان ملل داده بود.»

نوری همچنین مدعی شد که تا قبل از دستگیری در مورد خاوران چیزی نشنیده بود، خاوران وجود خارجی ندارد، و «ساخته و پرداخته کمونیست‌ها» است.

متهم در پاسخ به پرسشی در مورد شماره تلفن و پیام شخصی بنام جواد مومنی در تلفن همراهش گفت که او را نمی‌شناسد. او افزود: «در ایران چه بشناسی، چه نشناسی شماره‌ها را جمع می‌کنی. ایران این جوری است.» وکیل گفت: «جالب نیست؟ این آقا الان رئیس زندان اوین است.» نوری پاسخ داد: «جداً؟ به او تبریک می‌گویم. نمی‌دانستم. موفق باشد.»

متهم در جلسه روز چهارشنبه مدعی شد که هیچ‌کدام از شاهدانی را که تاکنون در دادگاه شهادت داده‌اند، به جا نمی‌آورد. نوری در پاسخ به این سوال که پس مشکل آنها با تو چیست، گفت مشکل به مسائل سیاسی و عشقش به نظام جمهوری اسلامی برمی‌گردد؛ نظامی که او ده سال در قوه قضائیه آن خدمت کرده است. نوری گفت: «آنها چهل سال است که در پی سرنگونی حکومت جمهوری اسلامی هستند.»

نوری در قسمت دیگری از دفاعیه خود بار دیگر عنوان کرد که یک بار با شخصی به نام «حمید عباسی» و به دعوت او، مصاحبه دسته‌جمعی زندانیان را در زندان گوهردشت تماشا کرد. او در جای دیگری مدعی شد که نوار صوتی منتسب به ناصریان در مورد او بی‌اساس است. متهم همچنین دادگاه فیلم مستند نیما سروستانی در مورد خودش و انگیزه‌های سفرش به سوئد را دروغ خواند.

او در جای دیگری گفت باید برای توضیح بیشتر در مورد تایید اعدام‌ها در خطبه‌های نمازجمعه از سید احمد خاتمی استعلام گرفت. متهم مدعی شد که در ایران کسی کاری به عقیده شخصی کسی ندارد. او در مورد اعدام زندانیان گفت اگر خانواده فرد اعدامی در ایران «ضوابط» را رعایت کند، جسد را تحویل می گیرد و اگر ندهد جسد با رعایت کامل شئون مذهبی در بهشت زهرا دفن و بعد به خانواده اطلاع داده می‌شود.

حمید نوری در پاسخ به ادعای ترسیدن در مواجه با زندانیان در خارج از دادگاه که از سوی برخی شاهدان عنوان شده، خطاب به خانم دادستان گفت آیا کسی که در نوزده سالگی به سربازی در کردستان می‌رود و در ۲۱ سالکی کار در زندان اوین را انتخاب می‌کند، آدم ترسویی است؟! او خود را یک کارمند مظلوم معمولی ولی فوق العاده زرنگ توصیف کرد «که زندانیان را دوست داشته، دارد، و خواهد داشت.»

در دقایق پایانی جلسه وکیل کنت لوئیس با اشاره به سخنان محمد یزدی، رئیس وقت قوه قضائیه، که خطاب به خمینی گفته بود: «شما سازمان مجاهدین را محکوم کرده اید، نه فرد فرد اعضاء آن را و اینجا مشکل پیش می‌آید» از متهم پرسید: «آیا یزدی هم در مورد فتوا دروغ می‌گوید؟» نوری گفت: «ایشان دروغ نمی‌گوید، شما دروغ می‌گویید.»

این حرف نوری موجب اعتراض دادستان قرار گرفت و قاضی ضمن تذکر به متهم ختم جلسه را اعلام کرد.

قرار است ششمین جلسه دفاعیه متهم روز پنج شنبه - فردا - یازدهم آذر با ادامه پرسش و پاسخ از او برگزار شود.

این مطلب با اطلاعات بیشتر به‌روز‌ شده است

XS
SM
MD
LG