لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۹

نخستین حضور عمومی رهبر جدید حماس بعد از انتخاب و تغییر اساسنامه


اسماعیل هنیه، رهبر جدید حماس که روز شنبه در انتخابات درون حزبی به این سمت انتخاب شد برای نخستین بار در جمعی از فلسطینیان حاضر شد و سخن گفت.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، اسماعیل هنیه رهبر جدید حماس روز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه به نوار غزه رفت تا با حضور در جمعی از فلسطینی ها نسبت به فلسطینیان در حبس در اسرائیل که ۲۲ روز است دست به اعتصاب غذا زده اند ابراز همبستگی کند.

به گزارش صدای آمریکا، اسماعیل هنیه که خود اهل نوار غزه است روز شنبه در انتخابات درون حزبی حماس پیروز و جانشین خالد مشعل، رهبر پیشین حماس، شد.

آقای هنیه در نخستین سفرش به نوار غزه در سمت رهبر حماس در جمعی از فلسطینی ها حاضر شد تا همبستگی خود را نسبت به زندانیان فلسطینی محبوس در زندان های اسرائیل ابراز همبستگی کند.

حدود ۹۰۰ تن از فلسطینی هایی که در زندان های اسرائیل به سر می برند بیش از سه هفته است که به خاطر شرایط وخیم این زندان ها دست به اعتصاب غذا زده اند.

رهبر جدید حماس در سخنانی که در این جمع ایراد کرد به وضعیت این زندانیان اشاره کرده و گفت سرنوشت این زندانی ها همچنان اولویت نخست حماس است.

هنیه همچنین درباره پیروزی اش در انتخابات درون حزبی حماس صحبت کرد و گفت «به عهده گرفتن مسؤلیت رهبری شاخه سیاسی این جنبش بزرگ مقاومت مقدس برای من یک افتخار است.»

خبر انتخاب اسماعيل هنيه، سياستمدار ۵۴ ساله، روز شنبه ۱۶ اردیبهشت در حالی اعلام شد که این گروه از روز دوشنبه پيش با اعلام اساسنامۀ جديد خود سعی دارد از انزوای بين المللی بيرون بیاید.

حماس در اساسنامۀ جديد بدون اينکه بطور مشخص موجوديت اسرائيل را به رسميت بشناسد، لحن ملايم تری به خود گرفته و اعلام کرده است که تشکيل يک کشور مستقل فسطينی در چهارچوب مرزهای ۱۹۶۷ را می‌پذيرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG