لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۵

محمود عباس حماس را مسئول بمبگذاری‌ علیه اعضای فتح دانست


محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی هنگام سخنرانی در افتتاحیه موزه یاسر عرفات - رام‌الله، ۱۸ آبان ۱۳۹۳
محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی هنگام سخنرانی در افتتاحیه موزه یاسر عرفات - رام‌الله، ۱۸ آبان ۱۳۹۳

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، گروه حماس را به انفجار روز شنبه خانه‌های مقامات فتح در غزه متهم کرد؛ اقدامی که به گزارش خبرگزاری رویترز، حفظ وحدت شکننده میان دو گروه رقیب فلسطینی را دشوارتر می‌کند.

روز جمعه خانه و خودروهای مقامات سازمان فلسطینی فتح در شهر غزه هدف یک رشته انفجارهای کوچک و هم‌ زمان قرار گرفت. انفجارها به کسی آسیب نرساند، و فقط موجب خسارت‌های جزئی شد.

محلی که برای برگزاری مراسم دهمین سالگرد درگذشت یاسر عرفات، رهبر پیشین گروه فتح، آماده شده بود هم در یکی از این انفجارها تخریب شد و منجر به لغو برنامه بزرگداشت عرفات در غزه شد. این برنامه قرار بود روز سه‌شنبه برای نخستین بار در نوار غزه برگزار شود.

محمود عباس در راه‌پیمایی سازمان یافته از سوی حزب فتح برای بزرگداشت یاسر عرفات در شهر رام‌الله در برابر حاضران در مراسم گفت «چه کسی مرتکب این جنایت‌ها شده؟ رهبری حماس مسئول است.»

دو گروه رقیب فلسطینی فتح و حماس در فروردین ماه برای تشکیل یک دولت وحدت توافق کردند؛ تلاشی به جهت فائق آمدن بر شکاف عمیق سیاسی که از زمان قدرت گرفتن گروه حماس در نوار غزه در سال ۱۳۸۶ در رهبری سرزمین‌های فلسطینی به وجود آمده بود.

دو طرف در شهریور ماه توافق کردند که حماس گذرگاه‌های غزه با اسرائیل را به دولت وحدت واگذار کند تا ورود نیروهای کمکی برای بازسازی غزه پس از جنگ اخیر اسرائیل با حماس، راحت‌تر انجام شود. در جنگ ۵۰ روزه حماس علیه اسرانیل در تابستان گذشته، برخی از محله‌های غزه با خاک یکسان شد، و هزاران نفر از ساکنان غزه بی‌خانمان شدند.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در ادامه سخنان خود خطاب به رهبران حماس گفت «چنین اقداماتی بازسازی غزه و بازگشت ۱۰۰ هزار آواره را به تأخیر می‌اندازد ... بازنده اصلی در این میان مردم هستند – در جنگ، در بازسازی و همه چیز – در حالی که شما در خانه یا مخفی‌گاه خود نشسته‌اید و هیچ دغدغه‌ای ندارید، جز این که بگوئید «داریم مقاومت می‌کنیم.»

حماس اظهارات محمود عباس را تقبیح کرد. فوزی برهوم سخنگوی حماس گفت «هدف آقای عباس از این سخنان تنش‌آفرینی است. سخنرانی جهت‌دار و نفرت‌انگیزی بود که هیچ نیت خیری در آن نبود، نه برای حماس، نه برای مردم غزه.»

XS
SM
MD
LG