لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۸

چاک هیگل: آمریکا به حفظ امنیت ژاپن متعهد است


دیدار چاک هگل وزیر دفاع آمریکا با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن - توکیو، پنجم آوریل
دیدار چاک هگل وزیر دفاع آمریکا با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن - توکیو، پنجم آوریل

چاک هگل برای تقویت همکاری با متحدان آسیایی اش در زمینه های امنیتی و نظامی به منطقه سفر کرده است.

چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا، که برای گفتگو با مقامات بلندپایه ژاپن به آن کشور رفته، روز شنبه در بدو ورود به توکیو، به مقامات بلندپایه ژاپن اطمینان داد که آمریکا به تأمین امنیت ژاپن پایبند است. اما تحلیلگران می گویند مناقشات ارضی در منطقه و عدم صراحت در استراتژی آمریکا، مأموریت آقای هیگل را پیچیده کرده است.

آقای هیگل به برای آسیا سفر کرده تا همکاری نظامی و امنیتی با متحدانش در منطقه را تقویت کند. مقامات کاخ سفید این همکاری را برای رشد و شکوفایی آسیا ضروری می دانند.

سفر وزیر دفاع آمریکا در شرایطی انجام می گیرد که منطقه درگیر مناقشات ارضی است و رشد ناسیونالیسم، کشورهای شرق و جنوب شرقی آسیا را بیش از پیش از یکدیگر جدا کرده است. کاخ سفید تأیید کرده که منطقه «در بهترین وضعیت» نیست؛ ولی آمریکا متعهد است که نقشی مثبت در آن ایفا کند.

پیشاپیش سفر وزیر دفاع آمریکا به ژاپن، ایالات متحده از مشارکت در نمایش نظامی کشتی های چین انصراف داد، چون پکن از دعوت از ژاپن برای این نمایش سر باز زده بود.

ادعای مالکیت چند جزیره کوچک واقع در منطقه سرشار از منابع معدنی در شمال شرقی تایوان، میان دو همسایه آسیایی مناقشه تلخی به راه انداخته است.

ایالات متحده در دعوای میان چین و ژاپن بی طرف مانده، ولی واشنگتن به عنوان نزدیکترین متحد ژاپن در منطقه، بنا به پیمان هایی که با توکیو امضا کرده، در صورتی که به ژاپن حمله شود، موظف است از آن کشور دفاع کند.

آقای هیگل گفت قابل پیش بینی است که بازتاب رویدادی همچون تصرف کریمه از سوی دولت روسیه در دیگر نقاط جهان از جمله شرق آسیا هم مشاهده شود.

وزیر دفاع آمریکا می گوید هرگاه کشوری بخواهد اراده اش را بر کشور دیگری تحمیل کند و با اعمال زور تمامیت ارضی آن کشور را زیرپا بگذارد، مسأله در کانون توجه جهان قرار می گیرد. وی می افزاید در چنین بحرانی «متحدان برای اطمینان و آرامش خاطر به یکدیگر رو می آورند.»
XS
SM
MD
LG