لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۹

گفتگوهای سه جانبه میان کره جنوبی، ژاپن و آمریکا


مقامات کره جنوبی گفتند شورای امنیت ملی آن کشور با پیشنهاد واشنگتن برای میزبانی گفتگوی سه جانبه پارک گون-هه رئیس جمهوری آن کشور با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و شینزو آبه نخست وزیر ژاپن در حاشیه کنفرانس بین المللی هفته آینده بر سر مسائل اتمی در لاهه را پذیرفته است.

روز جمعه در سئول، سخنگوی رئیس جمهوری کره به خبرنگاران گفت وزارت امور خارجه رسماً برگزاری نشست سه جانبه را اعلام می کند.

خانم پارک رئیس جمهوری کره جنوبی پیشتر پیشنهادها برای گفتگو با آقای آبه را رد کرده و دلیل آن را عدم عذرخواهی مجدد ژاپن از بابت جنایاتی دانست که در دوران استعمار کره در سال های ۱۹۱۰ تا ۱۹۴۵ مرتکب شد هاست، از جمله استفاده ژاپن از زنان کره ای به عنوان بردگان جنسی در دوران جنگ جهانی دوم.

توکیو به عذرخواهی های مکرر دولت های پیشین ژاپن از این بابت و توافق سال ۱۹۶۵ (۱۳۴۴) اشاره می کند که براساس آن علاوه بر عادی سازی روابط میان دو کشور، غرامت سنگینی هم به سئول پرداخت شده است.

کره جنوبی همراه با چین، به دیدار آذرماه شینزو آبه از معبد یاسوکونی، که به یادبود قربانیان جنگ جهانی دوم در ژاپن بنا شده، اعتراض کردند. آقای آبه اخیراً قول داده است عذرخواهی های پیشین ژاپن درباره گذشته استعماری آن کشور را محترم بشمارد.

گزارش های خبری حاکی است طرفین شرکت کننده در نشست سه جانبه ممکن است در گفتگوها تاریخ زمان جنگ را کنار بگذارند، و به جای آن به مسائل امنیتی بپردازند.

دولت ژاپن روز جمعه هم چنین اعلام کرد که با کره شمالی هم گفتگوهایی در سطح مقامات بلندپایه دو کشور تدارک دیده که قرار است روز های سی ام و سی و یکم مارس – دهم و یازدهم فروردین – در پکن برگزار شود.

از بیش از یک سال پیش که کره شمالی موشکهای دوربرد را آزمایش کرد، دیدارهای رسمی میان مقامات دو کشور به حال تعلیق درآمده است.

از دیگر مسائلی که به تنش میان توکیو و پیونگ یانگ دامن زده، ربودن ۱۳ تبعه ژاپنی در کره شمالی در دهه های ۷۰ و ۸۰ میلادی است، که دولت پیونگ یانگ در سال ۲۰۰۲ (۱۳۸۱) مسئولیت آن را پذیرفت و اعلام کرد ۸ نفر از آنها جان باخته اند.
XS
SM
MD
LG