لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۷

حمله مردان مسلح به کنسولگری هند در افغانستان


عده ای از افراد مسلح به کنسولگری هند در شهر هرات در غرب افغانستان حمله کردند، اما کارکنان شاغل در آن موفق شدند بدون آن که آسیب ببینند از محل خارج شوند.

به گفته مقام های افغانستان، مهاجمان که ۴ نفر بوده و مجهز به سلاح های سنگین بودند، از ساختمان مجاور کنسولگری اقدام به حمله کردند که با مقابله نیروهای امنیتی مواجه شدند. به گفته پلیس، هر ۴ مهاجم در این درگیری کشته شدند.

هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

نهاد ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که حامد کرزای در گفتگویی تلفنی با نراندرا مودی، نخست وزیر منتخب هند، از واکنش به موقع نیروهای افغان گفته و نسبت به تامین امنیت شهروندان هندی در خاک افغانستان، به دولت و مردم هند اطمینان داده است.

حامد کرزای همچنین گفته است «حمله به افغانستان، هند و منافع مشترک ما تنها موجب تقویت اراده دو کشور در مبارزه با تروریسم، به عنوان دشمن مشترک آنها، خواهد شد.»

هند برای بازسازی افغانستان کمکی ۲ میلیارد دلاری اختصاص داده است.

وزارت امور خارجه هند نیز با انتشار بیانیه ای این حمله را محکوم کرده است و نسبت به این که کسی از کارکنان کنسولگری آن کشور در جریان این حمله آسیب ندیده است، ابراز خوشحالی کرد.

در دهلی نو، سخنگوی وزارت امور خارجه هند به خبرنگاران گفت نیروهای امنیتی هندی-تبتی مستقر در کنسولگری، موفق شدند تا زمان رسیدن نیروهای پلیس افغان، مهاجمان را به عقب برانند.

این نخستین باری نیست که نیروهای شبه نظامی در افغانستان، منافع هندوستان در آن کشور را مورد حمله قرار می دهند. در تابستان سال گذشته در اثر حمله به کنسولگری هند در جلال آباد در شرق افعانستان ۹ نفر، از جمله چند کودک، کشته شدند. در سال ها ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ میلادی نیز، بمبگذاری در سفارت هند در کابل دست کم جان ۶۰ نفر را گرفت.

این حملات توسط شبکه حقانی، که در شمال غربی پاکستان مستقر و وابسته به القاعده و طالبان هستند، صورت گرفته بود.

نیروهای طالبان همه ساله در فصل بهار حملات خود را در افغانستان – با هدف براندازی دولت مرکزی که مورد حمایت کشورهای غربی است، شدت می بخشند. گروه طالبان همچنین اعلام کرده برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان را مختل خواهد کرد.

در حالی که نیروهای خارجی آماده می شوند تا پایان سال جاری میلادی افغانستان را ترک کنند، حملات شورشیان در آن کشور بیشتر شده است.

سفارت ایالات متحده آمریکا در کابل نیز حمله روز جمعه به کنسولگری هند در هرات و سایر حملاتی که در افغانستان «به منظور ناامید کردن جامعه بین المللی از ادامه همکاری با مردم افغانستان برای توسعه آن کشور رخ می دهد» را محکوم کرد.
XS
SM
MD
LG