لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۹

کشته شدن ۳ پزشک آمریکایی در کابلیک مامور امنیتی افغان روز پنجشنبه در بیمارستانی در کابل به گروهی از پزشکان و کارکنان شاغل در آنجا شلیک کرد که منجر به کشته شدن سه پزشک آمریکایی و زخمی شدن یک پرستار، که او نیز شهروند آمریکا بود، شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ثریا دلیل وزیر بهداشت افغانستان گفت یکی از پزشکان آمریکایی کشته شده پزشک کودکان بود که به مدت هفت سال در کابل به مداوای بیماران مشغول بوده و دو پزشک دیگر، پدر و پسری آمریکایی بودند که برای ملاقات با او به بیمارستان رفته بودند.

کانیشکا بکتاش سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان در تشریح ماجرا گفت که یک گروه ٥ نفره از پزشکان در حال قدم زدن و نزدیک شدن به ساختمان بیمارستان بودند که این مامور امنیتی به سمت آنها آتش گشود.

سخنگوی وزارت کشورافغانستان نیز گفته است مامور مهاجم، که خود نیز مجروح شده، در بازداشت پلیس بسر می برد و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد. هنوز مشخص نیست که آیا طالبان مسوول ین حمله است یا خیر.

حمله به این بیمارستان، که در غرب کابل واقع شده و توسط یک گروه خیریه آمریکایی اداره می شود، آخرین مورد از رشته حملاتی است که از آغاز سال ۲۰۱۴ علیه شهروندان خارجی در افغانستان آغاز شده است.

چندین غیرنظامی خارجی در افغانستان از آغاز امسال مورد حمله قرار گرفته اند؛ از جمله دو خبرنگار زن خبرگزاری آسوشیتدپرس که در ماه جاری (آوریل) در شرق افغانستان هدف حمله یک مامور پلیس قرار گرفتند.

در ماه مارس نیز یک خبرنگار سوئدی بیرون یک رستوران در کابل در یک حمله کشته شد. ۲۱ نفر نیز در یک بمبگذاری در رستورانی لبنانی در منطقه دیلپمات نشین کابل کشته شدند.
XS
SM
MD
LG