لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۰

رسانه های عرب و نزدیکی ایران و آمریکا


چند روز پس ازسخنرانی حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در سازمان ملل متحد، مکالمه تلفنی او با پرزیدنت اوباما و دیدار وزیران امور خارجه دو کشور، رسانه های کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس به اظهار نظر درباره این رویداد و آنچه نزدیک شدن تهران و واشنگتن گفته می شود ادامه می دهند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، روزنامه الاتحاد، چاپ ابوظبی، تفسیری از جفری کمپ، کارشناس امور خاورمیانه در آمریکا، چاپ کرده است که در آن گفته امریکا و ایران هر دو برای عملی ساختن آنچه درباره بهبود مناسبات می گویند «ضرب الاجلی کوتاه» دارند.

او براین عقیده است که اگر مذاکرات شکست بخورد، پرزیدنت اوباما خود را زیر فشار شدید «جنگ گرایان جمهوریخواه»، که خواهان حمله نظامی به ایران هستند، خواهد یافت.

روزنامه بحرینی الایام در تفسیری می نویسد ایران همیشه بخشی از «تفکر استراتژیکی» آمریکا در خاورمیانه بوده است و تشکیل جلسه ای بین رهبران دو کشور ضروری است، به ویژه این که ایران ورق های مهمی در «بازی جدید خاورمیانه» دارد. نخستین ورق وضعیت اتمی ایران است، دومین به سوریه مربوط می شود که ایران اعلام کرده است آماده است در مذاکره بین رژیم اسد و مخالفان میانجیگری کند.

الایام در تفسیر دیگری به سخنان پرزیدنت اوباما درباره بحرین - که آن کشور شاهد یک مناقشه فرقه ای است - پرداخته و می گوید رئیس جمهوری آمریکا «به این موضوع که ایران از گروه های فرقه ای در بحرین حمایت می کند» اشاره نکرد.
مفسر اظهار عقیده می کند مردم بحرین با مداخلات آمریکا و ایران روبرو خواهند شد، و می افزاید تهران و واشنگتن «برای تغییر هویت منطقه» همکاری می کنند.

روزنامه کویتی السیاسه، که به خاندان حاکم بر عربستان سعودی نزدیک است، می گوید دولت آمریکا که در حال حاضر «مشتاق است ایران را راضی کند»، رشد جنبش های جهادگرایان و تندروهای سنی را در منطقه، به ویژه در عراق و سوریه، تشویق می کند.
مفسر السیاسه بر این عقیده است که «سیاست ایران - محوری آمریکا هرگز تغییر نکرده است»، حتی پس از آن که دمکرات ها به کاخ سفید رسیدند، وآمریکا قصد دارد «هژمونی» ایران در منطقه را تسهیل کند. افزون بر این، کشورهای خلیج (فارس) می دانند «سیاست دست باز» اوباما نسبت به ایران به این معنا است که آنها ناچار خواهند بود در اتحاد خود با آمریکا «بازنگری کنند.»

خبرگزاری امان در تفسیری می گوید به نظر می رسد ایران موفق شده است توافقنامه استراتژیک آمریکا با عراق را به یک توافق تاکتیکی تبدیل کند، در حالی که توانسته است قراردادهای تاکتیکی خود با عراق را به یک «یوغ استراتژیک» کشور مبدل سازد.
مفسر خبرگزاری امان بر این عقیده است که نزدیکی آمریکا – ایران فقط این روند را تقویت خواهد کرد و دست ایران را در عراق باز تر خواهد گذاشت.
XS
SM
MD
LG