لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۷

افزایش ۲۰ درصدی مزد کارگران قوت گرفت؛ شورای نگهبان افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان را تایید کرد


هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان
هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان

هادی طحان‌نظیف، سخنگوی شورای نگهبان امروز دوشنبه ۲۳ بهمن در توضیح نتایج بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۳ اعلام کرد که افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارمندان و بازنشستگان در شورای نگهبان تایید شد.

کارشناسان و فعالان کارگری تایید افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارمندان و بازنشستگان را بهانه‌ای برای مخالفت و مقاومت نمایندگان کارفرمایان و دولت در تعیین حداقل دستمزد کارگران و اصرار بر افزایش ۲۰ درصدی آن تفسیر می‌کنند.

این در حالی است که پیش‌تر سمیه گلپور، رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگری ایران، از تشکل‌های به رسمیت شناخته شده در جمهوری اسلامی، روز دهم آذر به خبرگزاری «تسنیم» گفته بود: «افزایش حتی ۳۰ درصدی دستمزد باز هم از نرخ تورم پایین‌تر است و جواب‌گوی هزینه مردم نیست.»

در همین ارتباط، چهار تشکل و گروه کارگری روز ششم بهمن، در بیانیه مشترکی بر ضرورت مبارزه برای افزایش دستمزدها تاکید کردند.

آنها از تمام کارگران دعوت کردند که «در محیط کار خود و در سطح جامعه، برای حداقل دستمزد ۴۵ میلیون تومان در ماه مبارزه کنند.»

حداقل دستمزد درحالی کمتر از ۱۰ میلیون تومان است که منابع مختلف حداقل هزینه معیشت در تهران را بیش از ۳۰ میلیون تومان و در شهرهای دیگر در محدوده ۲۰ میلیون تومان اعلام کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG