لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۰

نخبگان آمریکایی خواستار لغو تحریم های کوبا شدند


نقشه جغرافیایی کوبا
نقشه جغرافیایی کوبا
گروهی متشکل از ۴۴ تن از مدیران کسب و کار، دانشگاهیان و مقام های عاليرتبه پيشين آمريکا، از رییس جمهوری ايالات متحده خواسته اند به ۵ دهه تحریم کوبا پايان دهد.

اين افراد با امضای نامه سرگشاده ای که روز دوشنبه منتشر شد، از باراک اوباما خواستند چند اقدام انجام دهد، از جمله رفع ممنوعيت سفر کارشناس هایی که می توانند کارآفرینان و صاحبان مشاغل در کوبا را در زمينه های حقوقی، املاک و مستغلات و خدمات مالی آموزش دهند. رفع تحريم ارزی برای حمايت از فعالیت مستقل اقتصادی در کوبا، يکی ديگر از خواسته های آنهاست.

اين نامه را مدير اطلاعات ملی، جان نگروپونته، دریادار بازنشسته جیمز استاوریدیس، چند تن از مقام های ارشد پیشین وزارت امور خارجه و برخی از نخبگان آمریکایی کوبايی تبار امضا کرده اند. آنها مصرانه از کاخ سفید می خواهند در مسائلی مانند امنیت ملی، مهاجرت، مواد مخدر و محیط زیست با «همتايان کوبايی خود به مذاکرات جدی بپردازد.»

در این نامه گفته شده است که کاهش محدودیت ها به «آزادی بیشتر افراد و سازمان های خصوصی که برای تغییر معنی دار در کوبا، به طور مستقیم و غیر مستقیم، به عنوان تسریع کننده خدمت می کنند،» کمک خواهد کرد.

اين نامه همچنين می گويد اصلاحات در کوبا، با هدف کاهش کنترل دولتی در بخش هايی از اقتصاد، «پنجره فرصتی» ایجاد کرده است.

حامیان تحریم های شدید علیه کوبا به سرعت اين پیشنهادات را رد کردند. به گزارش خبرگزاری رویترز، مدیر گروه پرنفوذ «دموکراسی آمريکا – کوبا»، موریسیو کلاور کارون گفت، تاریخ ثابت کرده است رهبران کوبا تنها زمانی از سختگيری های اقتصادی می کاهند که «مجبور شده باشند، نه به عنوان حسن نيت.»

در ماه فوريه گذشته، اکثریت آمریکایی ها در يک نظر سنجی گفته بودند که از برداشتن يا تخفيف سياست تنبیهی ۵۰ ساله تحريم کوبا حمايت می کنند.

در نامه سرگشاده نخبگان آمريکایی آمده است که، هر گونه مذاکره با کوبا باید به عنوان «اهرمی» در راستای کمک به آزادی پيمانکار دولت آمريکا، آلن گروس، عمل کند. آلن گروس به اتهام تلاش برای راه اندازی قابلیت اتصال به اینترنت غیر قانونی در کوبا به مدت ۱۵ سال زندان محکوم شده است.

دولت اوباما در سال ۲۰۰۹، آمریکایی های کوبايی تبار را برای سفر نامحدود به کوبا برای دیدار اقوام مجاز دانست. در سال ۲۰۱۱ نيز به شهروندان ایالات متحده اجازه داد برای گردشگری و تماس با مردم عادی کوبا به اين کشور سفر کنند.
XS
SM
MD
LG