لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۸

آمریکایی ها خواستار روابط نزدیکتر با کوبا هستند


Americans Want Closer Ties with Cuba
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:13 0:00
از زمانی که باراک اوباما در سال ۲۰۱۱ محدودیت های سفر به کوبا را تسهیل کرد، صدها هزار آمریکایی به این کشور کمونیستی مسافرت کردند. بسیاری از آنان می گویند وقتش رسیده که مناسبات آمریکا و کوبا بهبود یابد. دو طرف بیش از ۵۰ سال است که قطع رابطه کرده اند.

نظرسنجی ها نشان می دهد آمریکاییانی که به کوبا سفر کرده اند خواستار روابط نزدیکتر کشورشان با آنجا هستند.
الن لندزبرگر، اهل نیویورک است و می گوید:‌‌«روابط آمریکا -کوبا باید باز شود. مردم باید بتوانند آزادانه با هم گفت و گو کنند. ما با مکزیک و کانادا بدون محدودیت های مرزی مناسبات تجاری داریم. ولی این جزیره کوچک که هیچ تهدیدی علیه آمریکا نیست را از تمام جهان منزوی کرده ایم.»

آمریکا در سال ۱۹۶۱ و پس از به قدرت رسیدن فیدل کاستروی کمونیست روابط دیپلماتیک با کوبا را قطع کرد. آمریکا همچنین کوبا را زیر تحریم های اقتصادی قرار داد. حال پس از حدود نیم قرن، بسیاری از افراد در دو کشور خواستار پایان تحریم ها هستند.

برای سال ها، هر اقدام دیپلماتیک آمریکا در جهت بهبود روابط با کوبا از سوی کوبایی-آمریکایی های گریخته از رژیم کمونیستی کشورشان، رد می شد. بسیاری از این آمریکایی های کوبایی تبار ساکن فلوریدا هستند. کوبا تنها ۱۵۰ کیلومتر با فلوریدا در جنوب آمریکا فاصله دارد. اما نسل جدید کوبایی-آمریکایی ها، که در آمریکا دنیا آمده اند می خواهند بتوانند به کشور پدری شان مسافرت کنند. دولت اوباما طی مجوزی که به «مردم به مردم»‌معروف شده به آمریکایی هایی که در کوبا فامیل دارند یا می خواهند در قالب توریسم فرهنگی به کوبا بروند، سفر به آن کشور را مجاز کرد. جان کری، وزیر خارجه آمریکا نیز این هفته گفت که آمریکا به ایجاد تغییرات در سیاست هایش در قبال کوبا ادامه می دهد.

آقای کری گفت:‌‌ «هر سال هزاران آمریکایی از هاوانا دیدن می کنند و صدها میلیون دلار در قالب تجارت و ارسال وجوه نقد از طریق روابط دوستانه به کوبا سرازیر می شود. ما به این روابط انسانی پایبندیم و در آمریکا معتقدیم که مردم ما در واقع بهترین سفیرانمان هستند.»

شواهدی موجود است که نشان می دهد دولت کوبا کم کم فشار بر جامعه را کم می کند. یوآنی سانچز، نویسنده و بلاگر دگراندیش کوبایی در کلمبیا به مخاطبان یک نشست فرهنگی گفت که قصد دارد با ایده پیشبرد آزادی مطبوعات، یک روزنامه اینترنتی در کوبا راه اندازی کند.»

او گفت:‌ «ممکن است روز اول کار ما را تعطیل کنند و وبسایت را مسدود کنند که آنقدرها هم فاجعه بار نیست چرا که هیچ چیز جذاب تر از امور ممنوعه نیست. اما این امکان هم هست که با این کار ریشه های روزنامه ای را بدوانیم که در آینده یکی از رسانه های عمده شود.»

خانم سانچز گفت دولت کوبا شروع کرده به اعطای امتیازهای کوچک زیرا دیگر نمی تواند مردم را متقاعد کنند به این که اوتوپیای کمونیستی واقعیت دارد.
XS
SM
MD
LG