لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۲

شبکه ارتباطی مبتنی بر پیامک در کوبا سری نبود


US: USAID-Backed Social Media Network in Cuba Was Not Secret
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:29 0:00
کاخ سفید می گوید شبکه ارتباطی مبتنی بر شبکه اجتماعی که دولت آمریکا در کوبا راه اندازی کرده یک برنامه توسعه است و نه یک عملیات مخفی کاری. خبرگزاری اسوشیتدپرس پیشتر گزارش داده بود که هدف از تاسیس شبکه موسوم به «زون زونیو» تضعیف دولت کمونیستی کوبا از طریق یک سرویس پیامکی بود که می توانست برای سازماندهی تظاهرات سیاسی مورد استفاده قرار گیرد.
لوگوی زون زونیو در فیسبوک
لوگوی زون زونیو در فیسبوک


در خیابان های هاوانا، مردم همچنان درباره شبکه اجتماعی زون زونیو- به کوبایی به معنای مگس مرغ (از راسته پرستوسانان، به آن مرغ مگس خوار نیز گفته اند) - صحبت می کنند. این شبکه شبه توییتر، برای دو سال فعال بود و ده ها هزار تلفن همراه را در شبکه قرار می داد.

یک کاربر سابق این شبکه می گوید: «سرویس خیلی خوبی بود. آدم وارد شبکه می شود پیامی با ۱۴۰ کاراکتر می نویسد و ارسال می کند. رایگان هم بود.»
اما یک کاربر دیگر می گوید که همواره به آن شک و تردید داشته: «گاهی فکر می کردم این شبکه از کجا می آید، پولش از کجا تامین می شود؟ نمی شود که برای هیچی باشد.»

به گفته اسوشیتدپرس، ایده اولیه خلق یک شبکه اجتماعی بزرگ از طریق پیامک های هدفمند بود، که به کوبایی ها اجازه می داد با هم در ارتباط باشند و بعد پیام هایی در جهت ترغیب دگراندیشان را به آنان القا کند.

اسوشیتدپرس می گوید بیش از هزار صفحه اسناد از پیمانکاران درباره توسعه زون زونیو بدست آورده است اما «حتی یک بار هم به دخالت آمریکا در این برنامه اشاره ای نشده است.»

فالتون آرمسترانگ، که برای کمیته روابط خارجی سنای آمریکا کار می کرد می گوید: «درست است که تمامی نهادهای دولت آمریکا خواستار حفاظت از جزئیات کارشان هستند ما این یکی فراتر از همه بود. به ما حتی گفته نمی شد که چه اتفاقی دارد می افتد زیرا می گفتند جان افراد به خطر می افتد.»

جو مک اسپدان، مدیر پروژه زون زونیو در نهاد «آژانس توسعه جهانی آمریکا» (USAID) از اظهار نظر درباره این که آیا پروژه، هدف مخفی کاری داشته یا نه، خودداری کرد.
جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید نیز این اتهام را رد کرد. او گفت: « «آژانس توسعه جهانی آمریکا یک نهاد توسعه است و نه آژانس اطلاعات امنیتی. کنگره آمریکا برای کمک به توانمند کردن مردم کوبا و دسترسی بیشتر آنان به اطلاعات و تقویت جامعه مدنی، از برنامه های توسعه دمکراسی حمایت می کند. این کارها برخلاف اقداماتی که هدفشان مخفی کاری است، علنی هستند.»

کارنی همچنین گفت که این مسئله در دفتر پاسخگویی دولت مورد بررسی قرار گرفته است. او گفت برنامه فوق تحت قوانین آمریکا و تحت نظارت های لازم انجام شده است.

USAID می گوید پروژه زون زونیو بودجه ای سه ساله به ارزش تقریبی یک میلیون و ۲۰۰ هزار دلار داشت و هدفش دادن فضای اظهار نظر آزادانه به کوبایی ها بود.

فیلیپ برنر، کارشناس مسائل کوبا در دانشگاه امریکن می گوید: «کشورهای جهان به واشنگتن می گویند که نگران فعالیت های آژانس امنیت ملی آمریکا هستند. این می تواند فعالیت های انساندوستانه «آژانس توسعه جهانی آمریکا» را توجیه کند زیرا این کشورها نگران هستند که «آژانس توسعه جهانی آمریکا» در کشورها، فعالیت های ان اس ای را مخفی نگاه می دارد.»

بودجه حمایت کننده از پروژه فوق در سپتامبر ۲۰۱۲ به پایان رسید.
XS
SM
MD
LG