لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۹

واکنش آمریکا به گزارش آژانس: فعالیت‌های هسته‌ای ایران باید به شدت محدود شود


دستگاه‌های سانتریفیوژ در تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم نطنز (آرشیو)
دستگاه‌های سانتریفیوژ در تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم نطنز (آرشیو)

وزارت خارجه ایالات متحده از تازه‌ترین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد ایران به عنوان «دلیل پیگیری دولت بایدن برای احیای برجام» یاد می‌کند.

یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در رابطه با تازه‌ترین گزارش آژانس مبنی بر نصب چند آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته در نطنز، به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «دقیقاً به همین علت است که دولت بایدن مایل است به اجرای کامل برجام بازگردد.»

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه به نقل از تازه‌ترین گزارش آژانس، اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران چندین آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته را در تأسیسات نطنز نصب کرده و حتی قصد دارد در آینده تعداد آنها را افزایش دهد.

آمریکا معتقد است اورانیوم غنی شده‌ای که ایران به میزان قابل توجهی ذخیره کرده هیچ کاربرد غیرنظامی ندارد و ایران می‌تواند آن را برای سوخت سلاح هسته‌ای بیشتر فرآوری کند.

به گفته این سخنگو، در صورت تبعیت کامل تهران و واشنگتن از برجام میزان آن اورانیوم در حد توافق برجام کاهش خواهد یافت.

این سخنگو تأکید کرد که دولت بایدن «معتقد است فعالیت‌های هسته‌ای ایران باید به شدت محدود شود و کاملاً تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی باشد.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه ۱۰ اکتبر در گزارشی محرمانه با اشاره به آغاز به کار چند آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته در نیروگاه‌ نطنز، نوشته بود که جمهوری اسلامی اکنون قصد دارد از این هم فراتر برود.

این گزارش به کشورهای عضو اعلام کرد که یک سانتریفیوژ آی‌ آر۴ و شش سانتریفیوژ آی‌آر۲ ام، که در آخرین بازدید آژانس و آخرین گزارش فصلی‌اش در سی و یکم اوت، تکمیل نشده بودند، اکنون به‌طور کامل نصب شده‌اند، اما هنوز به مرحله غنی‌سازی نرسیده‌اند.

در این گزارش همچنین آمده است که ایران قصد خود را برای اضافه کردن سه آبشار اضافی سانتریفیوژ آی‌آر۲ام، علاوه بر دوازده سانتریفیوژی که طبق برنامه‌ریزی قبلا در آنجا قرار داشت، به آژانس اطلاع داده‌ است.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG