لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۲

مقام رسمی اتحادیه اروپا: یونان به تمديد کمک اقتصادی نیاز دارد


نخست وزیر یونان، آنتونیس ساماراس، در کنفرانس سالانه اتاق بازرگانی آمریکا-یونان در آتن – ۱۱ آذر (۲ دسامبر ۲۰۱۴)
نخست وزیر یونان، آنتونیس ساماراس، در کنفرانس سالانه اتاق بازرگانی آمریکا-یونان در آتن – ۱۱ آذر (۲ دسامبر ۲۰۱۴)

بطور ایده آل یونان بايد رسما و هم‌زمان برای خط اعتباری و تمديد آن درخواست دهد

بنا به گفته روز چهارشنبه یکی از مقام‌های ارشد حوزه یورو، یونان باید برای تمديد برنامه کمک‌های مالی خود، پيش از بسته شدن پارلمان‌های کشورهای حوزه یورو برای تعطيلات کریسمس، درخواست بدهد، وگرنه در غيراين‌صورت خط اعتباری جدیدی نمی‌تواند بموقع آماده گردد.

پس از دو بسته کمکی برای نجات يونان بالغ بر ۲۴۰ ميليارد يورو (۳۰۰ ميليارد دلار) از سال ۲۰۱۰، یونان می‌خواهد برای تامين مالی از آغاز سال آینده به بازار روی آورد، اما اختلاف برسر نیازهای سال آینده بودجه یونان به معنی آن است که حوزه یورو نمی‌تواند یک خط اعتباری کمکی را تضمين کند.

اين مقام ارشد که نخواست نامش برده شود گفت، «من مایلم روز ۲۴ دسامبر [يک روز قبل از کريسمس] کار کنم، اما پارلمان‌ها همه تعطيلند.» او ۱۵ دسامبر را به عنوان آخرين مهلت برای تمديد برنامه فعلی يونان تا ژانويه عنوان کرد تا وام‌دهندگان بتوانند يک و ۸ دهم ميليارد دلار پرداخت نهایی را انجام دهند.

همه پارلمان‌های کشورهای حوزه یورو باید اين تمديد را مورد تایید قرار دهند.

یونان و وام دهندگانش اميدوار بودند خط اعتباری را، که آتن فقط در صورت نياز اورژانس می‌توانست از آن استفاده کند، تا دوشنبه ديگر دريافت کنند، يعنی تا زمانی که قرار است صندوق بین‌المللی پول، کمیسیون اروپا و بانک مرکزی اروپا، (ترويکا)، گزارش خود را به وزرای مالی حوزه يورو در بروکسل ارايه دهند.

این مقام گفت که بطور ایده آل یونان بايد رسما و هم‌زمان برای خط اعتباری و تمديد آن درخواست دهد، اگر چه بعید می‌داند که چنين امری روز دوشنبه اتفاق افتد.

آنتونیس ساماراس، نخست وزیر یونان، بقای سیاسی دولت خود را بر خروج از برنامه کمکی منفور تا پایان سال گذاشته است، اما اکنون رسيدن به توافقی در اين مورد دور از دسترس می‌نمايد.

XS
SM
MD
LG