لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۴

نخست وزیر یونان برای بازپرداخت بدهی خارجی شرط گذاشت


نخست وزیر یونان برای بازپرداخت بدهی های یونان شرایطی تعیین کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:21 0:00

نخست وزیر یونان روز یکشنبه گفت بدون بخشودگی و برنامه نجات اقتصادی کشورهای اروپایی، بازپرداخت بدهی‌های خارجی کشور ممکن نیست. وی با این حال به مردم کشورش قول داد به دوران ریاضت اقتصادی پایان دهد.

الکسی سیپراس در سخنانی در پارلمان یونان گفت «از شما می‌خواهم به برنامه اجتماعی دولت نجات ملی رای اعتماد دهید. از شما می‌خواهم در مبارزه برای کشورمان، برای آینده نسل بعدی یونان متحد شوید. در این مبارزه متحد شویم تا مردم کشورمان بتوانند امید و شرافت از دست رفته شان را باز یابند.»

نخست وزیر و وزیر دارایی یونان هفته گذشته برای اخذ وام موقت کوتاه مدت، که نقدینگی لازم را تا ماه مه سال جاری میلادی (۲۰۱۵) تامین کند، به چند کشور اروپایی سفر کردند. سیپراس می‌خواهد فرصت داشته باشد در مورد شرایط جدید وام نجات اقتصادی یونان مذاکره کند.

سیاست اعلام شده نخست وزیر یونان برای پایان دادن به برنامه ریاضت اقتصادی که کشورهای حوزه یورو تجویز کرده‌اند، آتن را در برابر متحدان اروپایی آن کشور قرار داده است.

ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، روز دوشنبه گفت یونان نباید تصور کند اروپا تصمیم وی برای پایان دادن به برنامه ریاضت اقتصادی را می‌پذیرد.

به گفته او «یونان نباید تصور کند که نظر کشورهای اروپایی تا آن حد تغییر کرده که حوزه یورو برنامه سیپراس را در کلیت آن بپذیرد. کشورهای حوزه یورو این موضوع را در جلسه بعدی خود در روز چهارشنبه آینده بحث خواهند کرد.»

رهبران اروپا از نزدیک تحولات سیاسی در یونان را دنبال می‌کنند و نشان داده‌اند درباره وعده‌های انتخاباتی سیپراس برای پایان دادن به برنامه ریاضت اقتصادی در یونان، نظر مساعدی ندارند و نگران هستند اصلاحات اقتصادی و نظام مالی در این کشور بازگشتی به دوران گذشته باشد، که بیش از ۳۰۰ میلیارد یورو بدهی برای آتن به بار آورد.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا، نیز روز دوشنبه برای بررسی طرح خروج احتمالی یونان از حوزه یورو در نشستی با مقام‌های ارشد بانکی و مدیران مالی بریتانیا شرکت کرد.

XS
SM
MD
LG