لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۰

فاجعۀ انسانی در بندر پرامای یونان


نمایی از شهر بندری پرامای یونان
نمایی از شهر بندری پرامای یونان

با توجه به شرایط دشوار اقتصادی، پرامای یونان رویاروی فاجعه ای انسانی قرار دارد.

پِراما شهری در یونان است که بسیاری معتقدند رکود شدید اقتصادی آن کشور سبب شده که در آستانۀ بروز فاجعه ای انسانی قرار گیرد.

رئیس اتحادیۀ کارگران این شهر می گوید نرخ بیکاری که اکنون به ۹۰ درصد رسیده است، شرایط اندوهباری را در پراما ایجاد کرده است. در سال ۲۰۱۰، این بندر یکی از پررفت و آمدترین بنادر اروپا بود. یکی ازعناصر مهم در رکود بیشتر شهر آن است که هیچ یک از امکانات شهر مدرنیزه نشده و بنابراین جوابگوی نیازهای صنعتی امروز نیست.


با آنکه بخش عمده ای از رکود عمده ای امروز پراما ناشی از واگذار کردن اغلب صنایع آن به چین است، کارگران یونانی، آن کشور را متهم نمی کنند، بلکه دولت خود را مورد انتقاد قرار می دهند.

درمانگاهی که در مرکز پراماست، به دست یک نهاد امدادرسانی و بهداشت اداره می شود که معمولاً به مناطق جنگزده و قحطی زده، کمک پزشکی می رساند. نام این نهاد، پزشکان جهان است که پزشکان داوطلب خود را برای درمان به پراما اعزام کرده است. پزشکانی که در پراما خدمت می کنند، می گویند نرسیدنِ به موقعِ واکسن به کودکان یونانی خطرناک است و از سوی دیگر، خطر دیگری که پراما را تهدید می کند، آن است که اغلب مردم استطاعت خرید داروهای تجویز شده توسط پزشکآن را ندارند. از این روی، به رغم فعالیت داوطلبانۀ پزشکان این نهاد، حضور آنها در پراما عملاً آنچنان که باید و شاید، مؤثر نیست.

بسیاری از اهالی پراما می گویند چهار، پنج سال است که درپی کارند، اما به رغم کوشش پیگیر برای یافتن شغل، همچنان بیکارند. بسیاری از خانوارها، با بیکاری زن و شوهر - هر دو - مواجهند، و از عهده پرداخت هزینه های سرسام آور، از جمله هزینه های آب و برق،بر نمی آیند.

نهاد پزشکان جهان هشدار داده است که شهر پرامای یونان رویاروی یک فاجعۀ انسانی قرار دارد که درون مرزهای اتحادیۀ اروپا درحال رخ نمایاندن است.
XS
SM
MD
LG