لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۳

یونان برای برگزاری همه‌پرسی در مورد پذیرش شرایط اروپا آماده می‌شود


صف شهروندان یونانی برای دریافت پول از دستگاه های خودپرداز بانک در مرکز آتن - ۱۲ تیر ۱۳۹۴
صف شهروندان یونانی برای دریافت پول از دستگاه های خودپرداز بانک در مرکز آتن - ۱۲ تیر ۱۳۹۴

به پیشنهاد دولت چپگرای یونان، مردم این کشور بحران زده روز یکشنبه به پای صندوق‌های رای می‌روند تا در مورد قبول پیشنهاد دولت‌های اروپایی برای گرفتن یک بسته وام جدید نظر دهند؛ امری که جامعه یونان را به دو اردوگاه تقریباً برابر تقسیم کرده است.

الکسیس سیپراس نخست وزیر چپگرای یونان از مردم یونان خواسته است به پیشنهاد اروپایی‌ها در مورد پذیرش بسته جدید کمک مالی پاسخ منفی دهند، تا دست آتن در چانه زنی‌های آینده با وام‌دهندگان اروپایی باز، و موضع دولت در این زمینه قوی شود.

آقای سیپراس خطاب به مردم یونان گفت، اگر «نه» شما در این همه پرسی اکثریت داشته باشد، و اگر این اکثریت قوی باشد، به شما اطمینان می‌دهم روز بعد به بروکسل بروم و توافق را امضا کنم.

صندوق بین المللی پول می‌گوید یونان به یک وام جدید ۵۶ میلیارد دلاری نیاز دارد.

به دنبال بدهی سنگین به این صندوق و همینطور به برخی کشورهای اروپایی و محروم شدن از کمک‌های اروپا، یونان نتوانسته است قسط بدهی ۲ میلیارد دلاری را که ۳۰ ژوئن موعد سررسید آن بود بپردازد.

بنابر آخرین گزارش‌ها، آشفتگی مالی کشور موجب شده است رای دهندگان در همه پرسی یکشنبه سردرگم باشند. مردم در مورد آینده اقتصادی کشورشان نگران و مضطرب هستند.

کاستاس که یک شهروند بازنشسته یونان است، می‌گوید «در همه زندگیم دنبال پول بوده‌ام، خلاقیت داشتم و تولید می‌کردم. حالا از خودم خجالت می‌کشم. باید از وام‌دهندگان تشکر کنم؛ آنها سالهاست که به ما کمک می‌کنند.»

دمیستریس، یکی از فعالان حزب حاکم، اما می‌گوید «غیر قابل قبول است. سوال دولت کاملا واضح است. اگر پیشنهاد اروپایی‌ها و یونکر رو قبول کنیم، کشورمان را به سمت فاجعه سوق می‌دهیم؛ وضعیتی بدتر از ۵ سال گذشته.»

رای منفی مردم یونان به پذیرش شرایط اروپا، آن کشور را در آستانه خروج از اتحادیه اروپا قرار خواهد داد.

XS
SM
MD
LG