لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۶

حوزه پولی یورو درباره بحران مالی یونان به توافق رسید


دونالد توسک، رئیس شورای اروپا (نفر دوم از چپ) ژان کلود یونکر، رئیس کمیسون اروپا (نفر سوم از چپ) و یرون دایشلبلوم، وزیر دارایی هلند
دونالد توسک، رئیس شورای اروپا (نفر دوم از چپ) ژان کلود یونکر، رئیس کمیسون اروپا (نفر سوم از چپ) و یرون دایشلبلوم، وزیر دارایی هلند

یونان و شرکای اروپایی اش به سومین طرح نجات مالی برای اقتصاد بحران زده یونان دست یافتند.

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا روز دوشنبه از بروکسل، محل مذاکرات طولانی وزرای حوزه مالی یورو، گفت که پس از مذاکرات 17 ساعته، توافق به اکثریت آرا حاصل شده است.

طی این توافق یونان با برخی اصلاحات سخت اقتصادی موافقت کرده تا در ازای آن وام صد میلیارد دلاری دریافت کند.

پیشتر خبرگزاری فرانسه از احتمال رسیدن به توافق خبر داده بود. رهبران کشورهای حوزه یورو از جمله آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه، و دونالد توسک، رئیس شورای اروپا روز یکشنبه و دوشنبه در بروکسل ملاقات های طولانی داشتند.

رهبران ۱۹ کشور حوزه مالی یورو بر سر نحوه کنار آمدن با بحران بدهی های یونان و طرح سیاست ریاضت اقتصادی آن کشور اختلافات عمیق نشان داده بودند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از این منبع نانشناس گفته بود ممکن است یونان و رهبران کشورهای اروپایی بر سر بحران بدهی های آن کشور به توافق برسند.

رهبران حوزه پولی یورو پس از بررسی پیشنهادهای نخست وزیر یونان الکسی سیپراس طرح نجات مالی در ازای انجام تدابیر ریاضت اقتصادی در یونان را سبک و سنگین کردند. سیپراس گفته بود یونان آماده است تا انعطاف نشان دهد. ولی برخی طرف ها از جمله وزیر دارایی آلمان در مقابل گفته بودن که «ما نمی توانیم روی وعده و وعید حساب کنیم.»

خانم مرکل در بدو ورود به نشست سران اروپا در بروکسل تصریح کرده بود «به هر قیمتی توافق حاصل نخواهد شد.»

صدر اعظم آلمان که از طرفداران اصلی تدابیر سخت ریاضتی بر آتن است پیشتر گفت طی ماه ها بحران اقتصادی در یونان «ارزش مهمترین پول، اعتبار و اقتدارش از بین رفته است.»

یونان پذیرفته که تا روز چهارشنبه رشته اصلاحاتی را در بخش هزینه ها به اجرا درآورد.

XS
SM
MD
LG