لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۱

پایان مارتن انتخابات یونان؛ کریاکوس میتسوتاکیس نخست وزیر یونان می‌ماند


کریاکوس میتسوتاکیس نخست وزیر ۵۵ ساله یونان
کریاکوس میتسوتاکیس نخست وزیر ۵۵ ساله یونان

روز یکشنبه برای دومین بار در پنج هفته گذشته، انتخابات پارلمانی در یونان برگزار شد و براساس نتایج اولیه، کریاکوس میتسوتاکیس نخست وزیر این کشور با کسب بیش از ۴۰ درصد آرا، در سمت خود به عنوان نخست وزیر خواهد ماند. ساعاتی پیش جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا نیز پیروزی او را تبریک گفت.

وزارت کشور یونان اعلام کرد که که حزب دست راستی دموکراسی نو به رهبری کریاکوس میتسوتاکیس توانسته دست‌کم ۴۰ درصد آرا را کسب کند و به ۱۵۸ کرسی از سیصد کرسی پارلمان یونان برسد.

این انتخابات زودهنگام ابتدا پنج هفته پیش برگزار شد که حزب میتسوتاکیس تنها ۳۵ درصد آرا را کسب کرده بود.

حزب چپگرای اپوزیسیون سیریزا و أحزاب سوسیالیست و کمونیست یونان در رده های بعدی قرار گرفتند.

آقای میتسوتاکیس در وعده‌های انتخاباتی گفت که تحول زندگی شهروندان یونان را دنبال می‌کند.

مساله مهاجران در انتخابات یونان از موضوعات مهم بود.

به نوشته رویترز، بحران مربوط به افزایش هزینه‌های زندگی بر مبارزات انتخاباتی حاکم بود و احزاب مختلف تلاش کردند رای‌دهندگان را با وعده افزایش حداقل دستمزد و ایجاد شغل جذب کنند.

افزایش قیمت‌ها تأثیر زیادی بر زندگی یونانی‌ها داشته و استانداردهای زندگی آنها به دلیل یک دهه بحران بدهی، کاهش یافته است.

به نوشته نشریه هیل، جو بایدن یکشنبه شب در بیانیه‌ای پیروزی میتسوتاکیس را تبریک گفت و تاکید کرد در انتظار ادامه همکاری با او برای امنیت منطقه است.

به نوشته سی ان ان، میتسوتاکیس ۵۵ ساله، توانست در دور قبل نخست وزیری کمی بر مشکلات اقتصادی یونان غلبه کند و برای نخستین بار بعد از بحران مالی ۲۰۱۰، این کشور میزبان سرمایه‌گذاران خارجی است.

XS
SM
MD
LG