لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۳

دولت یونان: بانک ها ممکن است روز پنج شنبه دوباره باز شوند


شاهین فاطمی، رییس دانشگده اقتصاد و بازرگانی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:23 0:00

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه به نقل از دولت یونان اعلام کرد که احتمال دارد بانک های یونان روز پنج شنبه دوباره باز شوند.

به دنبال تصمیم بانک مرکزی اروپا برای توقف افزایش کمک‌های اضطراری به یونان، نخست وزیر یونان گفته بود بانک‌های کشورش تا اطلاع ثانوی تعطیل خواهند بود.

پیشتر جمعیت زیادی از مردم یونان جلوی خودپرداز های بانک ها صف کشیده بودند تا سپرده های خود را خارج کنند. صف ها جلوی بانک های تعطیل در روز دوشنبه نیز دیده شد.

بانک مرکزی اروپا روز یکشنبه زمانی این تصمیم را گرفت که مذاکرات کشورهای حوزه یورو با آتن بر سر تمدید مهلت بازپرداخت وام‌های یونان به نتیجه نرسید.

یونان تا روز سه شنبه مهلت دارد با درخواست وام دهندگان بین المللی برای آزادسازی ۸ میلیارد دلار کمک مالی در ازای اجرای ریاضت های اقتصادی موافقت کند.

پیشتر وزرای اقتصاد و دارایی کشورهای حوزه یورو، یونان را برای قطع یکجانبه مذاکرات اقتصادی و تصمیم برای برگزاری همه پرسی سرزنش کرده بودند.

مقامات یونانی به طور یکجانبه مذاکرات مربوط به تمدید کمک های مالی به یونان را پایان دادند و در عوض درخواست برگزاری همه پرسی دادند.

پارلمان یونان به فراخوان الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان برای برگزاری همه پرسی در روز پنجم ماه ژوئیه رای مثبت داد.

آقای سیپراس و ائتلاف طرفدار وی در پارلمان، از مردم یونان خواسته اند در این همه پرسی به پیشنهاد وام دهندگان برای پرداخت کمک اقتصادی در ازای اجرای ریاضت های اقتصادی رای منفی دهند.

بحران یونان می تواند به خروج این کشور از حوزه یورو منجر شود، امری که به گفته کارشناسان احتمال دارد ادامه حیات واحد پولی یورو را به خطر بیاندازد.

روز دوشنبه ارزش یورو در مقابل دلار آمریکا سقوط کرد و به پایین ترین سطح در یک ماه گذشته رسید.

XS
SM
MD
LG