لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۱

سازمان سینمایی در برابر هنرمندان؛ به کارگیری بازیگران «فراری» یا «هنجارشکن» ممنوع


بازیگرانی که «حجاب» از سر برداشتند
بازیگرانی که «حجاب» از سر برداشتند

سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد آن‌ دسته از بازیگرانی که اقدام به کشف حجاب و یا «فرار از کشور» کرده‌اند، اجازه حضور در هیچ اثری را نخواهند داشت.

مدیرکل اداره نظارت بر نمایش فیلم سازمان سینمایی با بیان اینکه حدود ۱۰ فیلم آماده نمایش با بازیگرانی مواجه هستند که پس از نقش‌آفرینی در فیلم‌ها اقدام به «کشف حجاب» و یا «فرار از کشور» کرده‌اند گفت: «این بازیگران دیگر اجازه حضور در هیچ اثری را نخواهند داشت.»

به گزارش ایسنا، روح الله سهرابی افزود: «هرگونه استفاده از این بازیگران در آثاری که بعد از کشف حجاب تولید شده باشد، غیرقانونی است و تهیه‌کننده، کارگردان و سرمایه‌گذارانی که از این افراد استفاده کنند باید منتظر تبعات آن باشند.»

او همچنین گفت که سازمان سینمایی بنا دارد فیلم‌هایی که به دلیل حضور «عوامل قانون‌شکن» امکان نمایش عمومی پیدا نکرده‌اند را به مرور به روی پرده بفرستد.

لایحه موسوم به «حجاب و عفاف» هم که چندی است مورد تایید مجلس شورای اسلامی قرار گرفته، تهیه‌کنندگان سینما و تلویزیون را موظف کرده تا در قراردادهای جدید، از هنرپیشه‌ها و عوامل کار، تضمین و تعهد حجاب بگیرند.

یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در گفتگو با رسانه‌‌های داخلی گفت: «نکته‌ای که در این لایحه قرار داده‌ایم که شامل حال وزارت ارشاد و صداوسیما و برخی از دستگاه‌های فرهنگی دیگر می‌شود این است که با افرادی که متخلف شناخته می‌شوند نباید به هیچ‌‎وجه قرارداد همکاری بسته شود تا دوره محکومیت آنها به پایان برسد.»

با آغاز اعتراضات سراسری پس از «کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد» شماری از هنرمندان و بازیگران در حمایت از معترضان، تصاویری با پوشش اختیاری از خود منتشر کردند.

شماری از این هنرمندان از جمله کتایون ریاحی، هنگامه قاضیانی، افسانه بایگان، ترانه علیدوستی مدتی بازداشت شدند و یا توسط نهادهای امنیتی احضار و تحت بازجویی قرار گرفتند. اما روند مخالفت با حجاب اجباری همچنان ادامه دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارم مرداد با اذعان به همراهی «چهره‌های برجسته» فرهنگی و هنری با مردم معترض و «نقش‌آفرینی» آنها در اعتراضات سراسری، این هنرمندان را «پرچم‌دار مبارزه با جمهوری اسلامی» نامید و گفت که بسیاری از آنها از فعالیت فرهنگی و هنری منع شده‌اند.

XS
SM
MD
LG