لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۵

قانونگذاران آمریکا در تلاش برای قطع خرید موتور راکت از روسیه


مک کین یکی از طرفداران طرح قطع خرید موتور راکت از روسیه است.
مک کین یکی از طرفداران طرح قطع خرید موتور راکت از روسیه است.

دو قانونگذار جمهوریخواه ارشد در آمریکا می گویند پول مالیات دهندگان آمریکایی ها نباید صرف اختصاص سوبسید برای خرید موتور راکت های روسی شود تا سودش به جیب دوستان ولادیمیر پوتین سرازیر شود.

کوین مک‌کارتی رهبر اکثریت مجلس نمایندگان از ایالت کالیفرنیا و جان مک کین سناتور ایالت آریزونا می گویند قصد دارند این روند را متوقف کنند.

این دو سیاستمدار جمهوریخواه آمریکایی روز چهارشنبه تلاش می کنند تا بندی از قانونی را لغو کنند که می گویند به خرید و استفاده نامحدود از موتورهای آر.دی-180 ساخت شرکت ان.پی.او انرگوماش مجوز می دهد. این شرکت در ابتدا متعلق به دولت روسیه بود و زیر نظر معتمدهای رئیس جمهوری این کشور اداره می شد.

این موتورها را شرکت آمریکایی یونایتد لانچ الاینس که پیمانکار نیروی هوایی ایالات متحده برای راه اندازی ماهواره های نظامی و جاسوسی است خریداری کرده است.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس خرید این موتورها عملا پاداشی است به حلقه داخلی ولادیمیر پوتین آن هم در زمانی که واشنگتن حمله روسیه به منطقه کریمه اوکراین را محدود کرده و به تداوم حمایت مسکو از رئیس جمهوری سوریه منتقد است.

سناتور مک کین، رئیس کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا ماه گذشته گفته بود: "کمک به ارائه سوبسید به روسیه در مداخله اوکراین و پر کردن جیب رفقای پوتین که از فروش موتور موشک نفع می برند غیراخلاقی است."

یوری ملنیک، سخنگوی سفارت روسیه در واشنگتن گفت مذاکره کنگره آمریکا درباره این موضوع را "مساله داخلی آمریکا" توصیف کرد.

مدافعان خرید و استفاده از موتورهای آر.دی-۱۸۰ در ماهواره های امنیت ملی آمریکا می گویند تا وقتی که آمریکا بتواند راکت های خود را بسازد و آزمایش کند این موتورها کار را تسریع می کنند.

آنان می گویند لغو خرید موتورهای روسی می تواند ماموریت هایی مهم رد این دوره زمانی را به تاخیر بیندازد و در عین حال رقابت میان شرکت های آمریکایی برای کنترل قیمت را از بین می برد.

سخنگوی یونایتد لانچ الاینس نظری نداده است.

بحث بر سر تجهیزات روسی همچنین نشان دهنده تنش طولانی مدت میان کمیته های کنگره است که مسئولیت های مشابه اما مجزایی دارند.

کمیته تحت نظارت مک کین نهادی است که سیاست دفاعی را تدوین و سطح هزینه های نظامی سالانه را تایید می کند. اما تصمیم و عملکرد کمیته های تخصیص بوجه در سنا گاهی در تناقض با کمیته متبوع آقای مک کین قرار می گیرد.

جان مک کین گفته است در دو سال گذشته کمیته نیروهای مسلح سنا از تمهیداتی حمایت کرده است که موتورهای روسی را ممنوع کرده اما به شمار محدودی از موتورها اجازه استفاده در دوران انتقالی را داده است آن هم به شرطی که خرید و پرداخت پول این موتورها تا قبل از اول فوریه ۲۰۱۴ – درست چند هقته قبل از حمله روسیه به اوکراین- تکمیل شود.

مک کین از اعضای حلقه داخلی پوتین که احتمالا از فروش موتورهای فوق به آمریکا سود می برند، نامی نبرد اما مقامات آمریکایی از دیرباز از وجود فساد گسترده در صنعت دفاعی روسیه یاد کرده اند.

ویلیام برنز سفیر اسبق آمریکا در روسیه در سال ۲۰۰۷ گفته بود که تلگرام هام طبقه بندی شده در ویکی لیکس نشان می دهد که "این که صنعت دفاعی روسیه ابزاری در دست مقامات ارشد است و فروش اسلحه پول فراوانی سرازیر جیب بسیاری در روسیه می کند رازی سر به مهر نیست."

XS
SM
MD
LG