لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۵

دو قانون گذار آمریکا از سخنرانی باراک اوباما انتقاد کردند


اد رویس، سناتور جمهوریخواه از کالیفرنیا و رئیس کمیته روابط خارجی
اد رویس، سناتور جمهوریخواه از کالیفرنیا و رئیس کمیته روابط خارجی

رئیس کمیته مناسبات خارجی مجلس نمایندگان آمریکا باراک اوباما را متهم کرده که "بیش از کمک به متحدان ما، بر دوست شدن با دشمنان" تمرکز داشته است.

اد رویس روز چهارشنبه در بیانیه ای در پاسخ به سخنرانی سه شنبه شب رئیس جمهوری آمریکا در اجلاس مشترک کنگره، گفت: "رئیس جمهور اوباما سال ها بیشتر از کمک به متحدان ما بر دوست شدن با دشمنان ما تمرکز داشته و نتایج برای ملت ما روز به روز خطرناکتر شده است."

اد رویس به آنچه آن را "پیشرفت داعش، ایران و کره شمالی" می نامد اشاره کرد و با بیان این نظر که رئیس جمهوری می توانست از سخنرانی در کنگره برای تغییر مسیر استفاده کند گفت "او می توانست با حمایت از لایحه سرکوب رژیم کره شمالی به تهدیدهای هسته ای این کشور پاسخ دهد. می توانست روشن سازد در حالی که ایران موشک های بالیستیک آزمایش می کند، به سوی کشتی های ما راکت پرتاب می کند، و آمریکایی های بیشتری را به زندان می اندازد، اجازه داده نخواهد شد از کاهش تحریم ها برخوردار شود. و سرانجام می توانست پی ریزی یک استراتژی گسترده و فراگیر لازم برای نابودی گروه دولت اسلامی را آغاز کند."

اد رویس می گوید هر روز از شریکان و متحدان آمریکا در سراسر جهان می شنود که آنها می خواهند آمریکا رهبری برخورد با تهدیدها را بر عهده بگیرد و گفت: "رئیس جمهوری به جای ارجحیت های نادرست مانند آزاد ساختن تروریست ها در زندان گوانتانامو، نیاز دارد از باقیمانده دوره خود برای امن نگاه داشتن آمریکا و متحدانش استفاده کند."

جان مک کین سناتور جمهوریخواه آریزونا و رئیس کمیته نیروهای مسلح سنا نیز در بیانیه ای گفت: "۱۰ ملوان آمریکایی در ایران بازداشت شده اند، اما رئیس جمهوری در سخنرانی خود این جدیدترین نمونه رفتار تحریک آمیز ایران را کاملا نادیده گرفت. آن گونه که در پاریس و در سن برناردینو دیدیم تهدید دولت اسلامی علیه سرزمین ما واقعی، مستقیم و فراینده است. اما رئیس جمهور اوباما فرصت دیگری را برای تهیه یک استراتژی منسجم برای شکست دادن داعش از دست داد.»

مک کین همچنین به ادامه عملیات رژیم اسد علیه مردم سوریه، در خطر بودن نزدیک ۱۰ هزار سرباز آمریکایی در افغانستان، اشغال شبه جزیره کریمه توسط روسیه، و آزمایش های اتمی کره شمالی اشاره کرد و گفت: "ملت ما به عمل و به استراتژی قاطع برای برخورد با چالش های جهانی نیاز دارد. متاسفانه به نظر می رسد این وظایف برای رئیس جمهوری بعدی باقی خواهد ماند."

XS
SM
MD
LG