لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۶

آینده عینک گوگل در ابهام


سرگئی برین، یکی از بنیانگذاران شرکت گوگل، عینک گوگل را به نمایش گذاشته است - عکس از آرشیو
سرگئی برین، یکی از بنیانگذاران شرکت گوگل، عینک گوگل را به نمایش گذاشته است - عکس از آرشیو

عینک گوگل – این ابزار جنجالی که عینک را به تکنولوژی فیلم‌های جاسوسی مجهز کرده – دو ساله شد. این عینک حاوی یک دوربین، پردازشگر، و صفحه نمایش کامپیوتری در اندازه یک تمبر پستی است، که همه روی لبه قاب عینک جاسازی شده. اما سرگئی برین، یکی از بنیانگذاران شرکت گوگل، هفته پیش که برای شرکت در مراسمی به سیلیکون ولی رفته بود، بدون عینک روی فرش قرمز ظاهر شد.

آقای برین به خبرنگار رویترز گفت عینکش را در اتوموبیل جاگذاشته. او که رئیس آزمایشگاه فوق سری سازنده عینک گوگل است، به ندرت بدون عینک در انظار دیده شده.

اما مراسم هفته گذشته موقع مناسبی برای نزدن عینک نبود، چون بسیاری از تولیدکنندگان و اولین کسانی که نسخه آزمایشی ۱.۵۰۰ دلاری عینک گوگل را امتحان کرده‌اند، دیگر به آن علاقه‌ای ندارند. حتی خود شرکت گوگل مخالف تولید انبوه و عرضه عینک در بازار است.

هرچند عینک گوگل ممکن است در ادارات کاربردهای تخصصی و حتی سودآوری پیدا کند، خیلی از تولیدکنندگان می‌گویند چشم‌انداز امیدبخشی برای آن در بازار نمی‌بینند.

از ۱۶ سازنده برنامه کاربردی (اپلیکیشن یا اپ) عینک گوگل که رویترز با آن‌ها تماس گرفت، ۹ تایشان گفتند که کار روی این پروژه را متوقف کرده‌اند – بیشتر به خاطر نبود مشتری یا محدودیت‌های این ابزار.

البته بسیاری از تولیدکنندگان بزرگتر با عینک گوگل مانده‌اند. در میان تقریباً ۱۰۰ اپ که روی وبسایت رسمی عینک گوگل هستند اسم فیس‌بوک و اوپن تیبل (OpenTable) دیده می‌شود – ناگفته نماند که توئیتر اخیراً از این اپ خارج شد.

تام فرنسل، مدیرعامل شرکت سازنده بازی‌های کامپیوتری «لیتل گای گیمز» Little Guy Games، که امسال تولید بازی برای عینک گوگل را به حال تعلیق درآورد، و دنبال جاهای دیگری برای عرضه تولیداتش می‌گردد، می‌گوید: «اگر ۲۰۰ میلیون عینک گوگل تا به حال فروخته شده بود، چشم‌انداز دیگری پیش روی ما بود. ولی فعلاً که بازاری برای آن وجود ندارد.»

شماری از کارکنان شرکت گوگل که در تهیه و تولید عینک گوگل نقش اساسی داشتند، در شش ماه گذشته از این شرکت رفته‌اند – از جمله بابک پرویز، مغز متفکر عینک گوگل، ادریان وانگ، رئیس بخش مهندسی برق و اسامه عالمی، مدیر روابط تولیدکنندگان.

کنسرسیوم تأمین بودجه تولید عینک گوگل، که گوگل ونچرز و دو تا از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران سیلیکون ولی آن را ایجاد کرده بودند، بی سر و صدا وبسایت خود را حذف کرد و کاربران را به وبسایت اصلی عینک گوگل ارجاع داد.

با این حال، گوگل مصرانه می‌گوید به تولید عینک پای‌بند است، و صدها مهندس و مدیر برنامه – و البته آیوی راس، مدیر پیشین شرکت مد کالوین کلاین – دارند روی آن کار می‌کنند. دهها هزار نفر در برنامه آزمایشی مصرف‌کنندگان از این عینک استفاده می‌کنند. کریس اونیل، مدیر عملیات تجاری عینک گوگل گفته «ما مثل همیشه با انرژی کامل روی فرصتی که کامپیوتر پوشیدنی و عینک گوگل فراهم می‌کند، کار می‌کنیم.»

عینک گوگل اولین پروژه‌ای بود که بخش ایکس گوگل (گروه سری طراحی پروژه‌هایی مثل تولید خودرو بی‌سرنشین) ارائه کرد. عینک و دیگر ابزارهای پوشیدنی تکنولوژی مدرن هستند، همان‌طور که تلفن‌های هوشمند روزی برقله تکنولوژی قرار داشتند. اما طول می‌کشد تا این ابزارهای جدید تغییر و تحول پیدا کنند و مشتریان با آن‌ها ارتباط برقرار کنند. به گفته آقای اونیل «تا وقتی که این عینک کاملاً آماده نباشد، آن را به بازار عرضه نمی‌کنیم.»

آقای برین پیش‌بینی کرده بود که عینک در سال جاری میلادی به بازار عرضه شود؛ اما به نظر نمی‌رسد این اتفاق زودتر از سال ۲۰۱۵ بیافتد.

XS
SM
MD
LG