لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۹

نتیجه پژوهشی تازه بر فواید شیر مادر صحه می گذارد


برگردان خلاصه ای از مقاله ای را می خوانید که در شماره اخیر نشریه «میکروبیولوژی زیست محیطی» منتشر شده و به نتیجه پژوهشی تازه برشیر مادر می پردازد.

پژوهشگران معتقدند که «باکتری مفید» روده مادر که از طریق شیر به نوزاد می رسد عامل مهمی برای سلامت گوارش و تثبیت افزایش مصونیت اولیه بدن کودک است و آن را دلیل دیگری برای تغذیه کودک با شیر مادر می خوانند.

محققان در پژوهشی به سرپرستی پروفسور کریستوف لاکوریکس در «موسسه غذا و بهداشت» در زوریخ سوئیس باکتری های مشابه بیفیدوباکتریوم و چندین نوع باکتری کلوستریدیوم را در مدفوع مادر و نوزاد یافته اند. کارشناسان معتقدند که این «باکتری های مفید» می توانند در ایجاد تعادل در تغذیه و سلامت روده نوزاد و پیشگیری از اختلالات معده و روده کودک نقش مهمی ایفا کنند.

پروفسور لاکوریکس می گوید هنوز مشخص نیست که این باکتری ها چگونه از روده مادر به شیر او راه پیدا می کند اما پژوهشگران با استفاده از تکنیک های آزمایشگاهی برای تایید وجود این باکتری در نوزادان دریافتند که این باکتری همان باکتری مفید موجود در روده مادر است.

دکتر لاکوریکس یافته های جدید را «هیجان انگیز» می خواند و می گوید تحقیقات آتی بر کشف مکانیسم دقیق انتقال این میکروب ها متمرکز خواهند بود.

پژوهشگران سوئیسی همچنین در تلاش هستند تا دریابند کدام نوع باکتری مفید را می توانند به شیر خشک نوزاد بیافزایند تا مصونیت بدن کودک و بهبود عملکرد دستگاه گوارش او را بالا ببرند.
XS
SM
MD
LG