لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۲

برگزاری آئین «جمعه نیک» مسیحیان در سراسر جهان


اکثر کشورهای جهان روز جمعه بنا به فرهنگ رايج خود شاهد صحنه برگزاری مراسم «جمعۀ نيک» در آئين مسيحيت بودند، روزی که در پی يک هفته رويدادهای مهم در آئين مسيحيت عيسی مسيح به صليب کشيده شد. از آن پس مسيحيان اين روز را به عنوان نمادی از اوج فداکاری‌ها و زندگی سراسر درد و رنج پيامبر خود گرامی می دارند.

پاپ فرانسيس، رهبر کاتوليک های جهان، به مناسبت جمعۀ نيک که در آن عيسی مسيح به صليب کشيده شده، با ردايی ساده و سيمايی غمگين در جمع هزاران نفر از راهبان و کشيشان گرفته تا مردم عادی و جهانگردان، از اين که جهان هنوز شاهد نابرابری ها و درد و رنج بشری است از عيسی مسيح طلب آمرزش کرد.

در آمريکا نیز شهر نيويورک از جمله شهرهايی بود که مسيحيان ساکن در آن برای گراميداشت مصلوب شدن عيسی مسيح یک راهپیمایی بر روی پل بلند و طولانی بروکلين برگزار کردند. اين راهپيمايی که از کليسای جامع سنت جيمز آغاز شد، تا محل يادبود قربانيان حمله های تروريستی ۱۱ سپتامبر ادامه داشت و در کليسای سنت پيتر در منهتن به پايان رسيد.

در کوبا نیز مراسم جمعۀ نيک توسط کليسای انگليک در سراسر کشور سازماندهی شده بود و گفته می شود اين رويداد در کوبا رقابتی تنگاتنگ ميان پيروان کليسای انگليک با کليسای کاتوليک و سنتی کشور ایجاد کرده که به شدت تلاش می کند بر شمار پيروانش بيافزايد.

مراسم بزرگداشت روز جمعۀ نيک در بوينوس آيرس، پايتخت آرژانتين، با اجرای تئاتر و نمايش زنده و با حضور هنرپيشه‌گان و هنرمندانی که رويداد مصلوب شدن عيسی مسيح را به تصوير کشيدند برگزار شد.

برجسته ترين مراسم آئين جمعۀ نيک در کلمبيا در شهر دانشگاهی پوپويان برگزار شد که به مرکز استعمار تاريخی اين کشور شهرت دارد.

در کرانه باختری رود اردن نیز ميزبان اصلی مراسم گراميداشت عيسی مسيح، بيت اللهم بود که زادگاه پیامبر مسیحیان محسوب می شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG