لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۳

یک ربات خودکار برای کمک به بیماران و سالمندان


یک نمونه از ربات گوکارت مینی
یک نمونه از ربات گوکارت مینی

گو کارت مینی (GoCart Mini)، یک ربات خودکار از شرکت یوجین ربات (Yujin Robot) است که برای استفاده در بیمارستانها و خانه های سالمندان طراحی شده است.

این ربات به کارگران (کارکنان) این اماکن در اموری مثل تحویل غذا و جمع کردن ظرف های کثیف کمک می کند تا آنها بتوانند وقت بیشتری را با بیماران بگذرانند.

مارکس لیبهارت، سرپرست گروه مهندسی با گوکارت مینی
مارکس لیبهارت، سرپرست گروه مهندسی با گوکارت مینی

مارکس لیبهارت، سرپرست گروه مهندسی در شرکت یوجین ربات به خبرگزاری رویترز گفت: "برای جاهایی که تنگ و شلوغ است و افراد زیادی در آن راه می روند، چنین ربات کوچکی لازم است که بتواند از راهروهای باریک مانور داده و از لابلای مردم رد بشود."

این ربات ها می توانند هم تنهایی و هم به طور گروهی، با ارتباط بر قرار ساختن با یکدیگر، کار کنند.

وارد کردن اطلاعات در این ربات ها بوسیله انسان تنها یکبار در ابتدا و برای آشنا کردن آنها با محیطی که در آن کار می کنند، است.

سیستم موقعیت یابی و نگارش همزمان یا (SLAM) به این ربات ها کمک می کند تا فضایی که در آن هستند را برنامه ریزی و ثبت کنند.​

به گفته لیبهارت این ربات های خود مختار دریافتگرهای سه بعدی، چند دوربین، و یک اسکنر لیزر در پایه شان دارند. آنها می توانند به وجود موانع پی ببرند و از اطراف آنها حرکت کنند.

دریافتگر آنها مرتب مواظب است تا از برخورد آنها به موانع و قرار گرفتن در شرایط خطرناک جلوگیری کند.

سازندگان "گو کارت مینی" معتقدند که این ربات به خصوص برای آزمایشگاه ها و بیمارستانهایی که هر روز، و بیست و چهار ساعته نیاز به حمل و جابجا کردن دارو یا نمونه های پزشکی دارند، لازم است و خیلی به درد می خورد.

گو کارت مینی به زودی برای آزمون محیطی آماده می شود. این ربات در حال حاضر در نمایشگاه فن آوری "آی اف اِی" به نمایش گذاشته شده است.

XS
SM
MD
LG