لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۵

وقتی فناوری های جدید پزشکی و تمرین مجازی به کمک بیماران فلج می آید


استفاده از ربات و تمرین در فضای مجازی برای بهبود بیماران فلج
استفاده از ربات و تمرین در فضای مجازی برای بهبود بیماران فلج

به گفته محققان پزشکی، تعدادی از بیمارانی که بیش از یک دهه فلج بوده اند، به مرور زمان و با کمک آخرین فناوری های پزشکی شاهد بازگشت حس و کنترل در برخی از ماهیچه های کلیدی بدن بوده اند.

در گزارشی منتشر شده در سی ان ان به هشت بیمار فلج اشاره شده که پس از درمان یک ساله بخشی از کنترل ماهیچه های پای خود و حس آن را باز یافتند. این موفقیت پس از آن حاصل شد که این بیماران به مدت یکسال با دستگاه رباتی که توسط مغز آنان کنترل می شد تلاش کردند ماهیچه های پای خود را حرکت دهند.

این بیماران دست کم پنج سال و برخی از آنان حتی بیش از یک دهه فلج بودند. در نتیجه پژوهشگران معتقدند این بهبود نسبی ناشی از روال طبیعی نبوده بلکه در نتیجه استفاده از ربات و تمرین در فضای مجازی حاصل شده است.

به نقل از سازمان بهداشت جهانی، در آمریکا حدود ۲۸۲ هزار نفر از صدمات نخاعی رنج می برند که در اغلب موارد ناشی از تصادفات خیابانی و خشونت بوده است.

این مطالعه که در برزیل و توسط ۱۰۰ پژوهشگر از ۲۵ کشور جهان انجام شده است نشان می دهد ماشین هایی که با مغز انسان کنترل می شوند مانند بازی های " واقعیت مجازی" می توانند در درمان نسبی فلج مفید باشند.

XS
SM
MD
LG