لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۵

سورنا ۳، ربات انسان نمای ایرانی


یکی از کارشناسان پروژه با سورنا ۳ کار می کند. سورنا ۲ در سمت چپ تصویر دیده می شود.
یکی از کارشناسان پروژه با سورنا ۳ کار می کند. سورنا ۲ در سمت چپ تصویر دیده می شود.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه در گزارشی درباره ربات ایرانی سورنا-۳ نوشت این ربات انسان نما می تواند با آدم ها از طریق دوربین هایی که در چشمانش کار گذاشته شده، و همچنین از طریق سیستم تشخیص صدا و کلام، تعامل داشته باشد.

سورنا ۳ محصول دانشجویان و دانشمندان دانشگاه تهران و دیگر دانشگاه و شرکت ها است. سورنای ۳ مدل پیشرفته تر سورنا ۱ و سورنا ۲ است و از لحاظ کلامی و حرکتی، قابلیت های بیشتری دارد.

گفته می شود این ربات می تواند روی یک پا بایستد و خم شود، بدون آنکه تعادل خود را از دست بدهد. سورنا ۳ قادر است اجسام استوانه ای شکل را از روی زمین بلند کند.

خبر ساخت این ربات و پیشرفت ایران در زمینه تولید ربات در شبکه ها و رسانه های خارجی بازتاب یافته است.

به نوشته سایت دانشگاه تهران، عقیل یوسفی کما، مجری طرح ربات انسان‌نمای سورنا ۳ در دانشگاه تهران می گوید: "هوشمند بودن، ارتقا سرعت به هفت برابر ربات سورنا ۲ و افزایش درجات آزادی از جمله ویژگی سورنا ۳ است."

ربات سورنای ۳ در سمت راست تصویر کنار سورنای ۲ دیده می شود
ربات سورنای ۳ در سمت راست تصویر کنار سورنای ۲ دیده می شود

این ربات ۱۹۰ سانتی متر قد دارد و وزن آن حدود ۹۸ کیلوگرم است و می تواند روی سطوح شیب دار حرکت کند.

نهاد معتبر بین المللی "مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک" یا IEEE در نشریه اسپکتروم خود می گوید سورنا هنوز به اندازه ربات های انسان نمای دیگر از جمله ربات شرکت هوندا انعطاف ندارد که می تواند بدود و یا روی یک پا بپرد، اما سورنا به نوشته این نشریه، در هفت سال گذشته به طور پیوسته پیشرفته تر شده است.

XS
SM
MD
LG