لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ تیر ۱۴۰۱ ایران ۱۹:۳۹

سورنا ۳، ربات انسان نمای ایرانی


یکی از کارشناسان پروژه با سورنا ۳ کار می کند. سورنا ۲ در سمت چپ تصویر دیده می شود.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه در گزارشی درباره ربات ایرانی سورنا-۳ نوشت این ربات انسان نما می تواند با آدم ها از طریق دوربین هایی که در چشمانش کار گذاشته شده، و همچنین از طریق سیستم تشخیص صدا و کلام، تعامل داشته باشد.

سورنا ۳ محصول دانشجویان و دانشمندان دانشگاه تهران و دیگر دانشگاه و شرکت ها است. سورنای ۳ مدل پیشرفته تر سورنا ۱ و سورنا ۲ است و از لحاظ کلامی و حرکتی، قابلیت های بیشتری دارد.

گفته می شود این ربات می تواند روی یک پا بایستد و خم شود، بدون آنکه تعادل خود را از دست بدهد. سورنا ۳ قادر است اجسام استوانه ای شکل را از روی زمین بلند کند.

خبر ساخت این ربات و پیشرفت ایران در زمینه تولید ربات در شبکه ها و رسانه های خارجی بازتاب یافته است.

به نوشته سایت دانشگاه تهران، عقیل یوسفی کما، مجری طرح ربات انسان‌نمای سورنا ۳ در دانشگاه تهران می گوید: "هوشمند بودن، ارتقا سرعت به هفت برابر ربات سورنا ۲ و افزایش درجات آزادی از جمله ویژگی سورنا ۳ است."

ربات سورنای ۳ در سمت راست تصویر کنار سورنای ۲ دیده می شود
ربات سورنای ۳ در سمت راست تصویر کنار سورنای ۲ دیده می شود

این ربات ۱۹۰ سانتی متر قد دارد و وزن آن حدود ۹۸ کیلوگرم است و می تواند روی سطوح شیب دار حرکت کند.

نهاد معتبر بین المللی "مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک" یا IEEE در نشریه اسپکتروم خود می گوید سورنا هنوز به اندازه ربات های انسان نمای دیگر از جمله ربات شرکت هوندا انعطاف ندارد که می تواند بدود و یا روی یک پا بپرد، اما سورنا به نوشته این نشریه، در هفت سال گذشته به طور پیوسته پیشرفته تر شده است.

مشاهده نظرات (۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG